Whatsapp

Yeniden Yüklemeden Sonra WhatsApp Mesajları Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir?

WhatsApp-Sohbet-Yedekleme-geri yükleme

WhatsApp artık her yerde birincil iletişim aracı olarak kullanılıyor. Ve çoğu durumda, WhatsApp’ı mobil cihazınıza yeniden yüklememiz gereken durumlar vardır. Bazen yeni bir cep telefonu satın alındığında veya bazı durumlarda telefon biçimlendirildikten sonra olabilir.

Her durumda, yeniden yüklemeden sonra da tüm mesajları geri yüklemek önemlidir. Çünkü artık tüm kritik iletişimler WhatsApp’ta ve tüm bu mesajların yedeğini almamız gerekiyor. Hiçbir sorun; Tüm WhatsApp mesajlarının yedeğini alabilmemiz ve hızlı bir şekilde geri yükleyebilmemiz için birkaç basit seçenek var.

Burada, yeniden yükledikten sonra tüm mesajları geri yüklemenin en kolay ve basit iki yolunu kontrol ediyoruz.

  1. Google Drive Yedekleme ile
  2. Yerel Yedekleme Dosyası Yoluyla

1. WhatsApp Mesajını Google Drive Yedekleme ile Geri Yükleyin

WhatsApp mesajlarını geri yüklemenin en kolay yöntemidir, ancak daha fazla veri gerektirir ve iyi bir internet bağlantısı, yedekleme dosyasının boyutuna bağlıdır.

Adım 1 : Whatsapp’taki ayarlara tıklayın

Adım 2 : Ayarlar sayfasında Sohbet seçeneğine tıklayın

Adım 3 : Yeni pencereden Sohbet yedekleme seçeneğine tıklayın

Adım 4 : Sohbet yedekleme sayfasında, yedeklemeyi almak için bir düğme göreceksiniz ve bunun altında Google Drive ayarları için bir seçenek var.

Adım 5 : Google sürücü ayarlarında bir Google hesabı ekleyip eklemediğinizi kontrol edin; değilse, Google Hesabı seçeneğini tıklayın ve Google hesabınızı ekleyin.

İlk kez ekliyorsanız, bazı izinler istenecektir, bunlara izin vermeniz gerekir.

Adım 6 : Google hesabı ayarlandıktan sonra Yedekle düğmesine tıklayın.

Adım 7 : Şimdi yedekleme işlemi başlayacak ve ardından yedekleme dosyaları Google Drive’a yüklenecektir. Durumu orada görebilirsiniz.

8. Adım : Tamamlandığında, WhatsApp mesajlarınız tamamen Google Drive’a yedeklenir ve artık onları geri yüklemeye hazırsınız.

Gerisini cihazı biçimlendirerek veya aynı cihaza yeniden yükleyerek yapabilirsiniz, ne olursa olsun geri kalanıyla devam edebilirsiniz.

Artık geri yükleme adımlarına devam edilebilir, devam etmeden önce, google sürücüye yedekleme için daha önce kullanılan Google Hesabının cihazınıza zaten eklendiğinden emin olun.

Adım 9 : WhatsApp’ı kurun ve kayıt işlemine devam edin.

Adım 10 : OTP’yi doğruladıktan sonra kayıt yapıldıktan sonra, WhatsApp yedeği arayacak ve google drive’dan en son yüklenen yedekleme dosyasını gösterecektir.

Adım 11 : Geri yükle’ye tıklayın; yedekleme dosyasını indirecek ve cihaza geri yükleyecektir. Yedekleme boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Adım 12 : İşlem tamamlandıktan sonra adınızı girerek her zamanki gibi devam edebilir ve kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ve bitti, şimdi önceki tüm mesajlarla birlikte yeni WhatsApp kurulumuna geçebilirsiniz.

Bu yöntem basittir ve ekstra çaba gerektirmez. Ancak bazı durumlarda size yardımcı olmayabilir. İnternet hızınız çok düşükse ve yedekleme boyutunuz çok daha büyükse, yedeklemeniz ve geri yüklemeniz çok zaman alacaktır.

Bu durumda yerel yedekleme çözümünü düşünebiliriz.

2. WhatsApp Mesajını Yerel Yedekleme ile Geri Yükleyin

Adım 1 : Telefonunuzda dosya yöneticisini açın ve Dahili depolamaya gidin. Dahili depolamada, ‘WhatsApp’ klasörünü bulun Bu klasörün içinde ‘Veritabanları’ adlı klasörü açın Orada bazı dosyalar göreceksiniz. Hepsini silin. Bunlar şu anda mevcut olan yedekleme dosyalarıdır.

Bu işlem zorunlu değildir, ancak karışıklığı önlemek için bunu yapıyoruz. Bazı kullanıcılar daha sonra en son yedekleme dosyasını tanımlamayı zor bulabilir. Bu yüzden önce mevcut tüm yedekleme dosyalarını temizliyoruz.

Sonraki adımlar yukarıdaki ile aynıdır. Sohbet yedekleme seçeneğini açmanız ve ‘Yedekle’ düğmesini tıklamanız gerekiyorsa yardımcı olacaktır. Yukarıda belirtilen 5. adıma kadar devam edebilirsiniz. Google sürücü ayarı burada isteğe bağlıdır.

Adım 2 : Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra. Dosya yöneticisini açın ve Dahili Depolama > WhatsApp > Veritabanları’na gidin

Adım 3 : ‘Veritabanları’ klasöründe yeni bir yedekleme dosyası bulacaksınız. Bu yedekleme dosyasını PC’nize veya SD kartınıza kopyalayın, seçiminize bağlıdır.

Bitirdikten sonra, biçimlendirme veya cihazla veya WhatsApp’ı yeni bir cihaza yükleyerek veya ne olursa olsun yeniden yükleyerek geri kalanına devam edebilirsiniz.

Adım 4 : Şimdi, WhatsApp’ı kurun ve devam etmeden önce. Dosya yöneticisini açın ve Dahili Depolamaya gidin.

Adım 5 : ‘WhatsApp’ adında bir klasörünüz olup olmadığını kontrol edin; evet ise, açın ve ‘Veritabanları’ adlı bir klasör olup olmadığını kontrol edin.

Klasörler mevcut değilse, onları buna göre manuel olarak oluşturmanız gerekir. Konumu Dahili Depolama > WhatsApp > Veritabanları’dır.

Lütfen yazım ve harflerin hem küçük hem de büyük harflerle belirtildiği gibi aynı olmasına dikkat edin.

Adım 6 : Şimdi daha önce alınan yedekleme dosyasını Veritabanları klasörüne kopyalayın.

Adım 7 : Şimdi WhatsApp’ı açın ve kayıt işlemine devam edin. OTP doğrulandıktan sonra, yedekleme dosyasını arayacaktır. Tespit edildikten sonra, Geri Yükle düğmesine tıklamanız ve yukarıda belirtildiği gibi devam etmeniz gerekir.

Bu yöntemde yedekleme dosyası cihazınızın içindedir yani boyutu daha geniş ve internet hızınız yavaş olsa bile tüm mesajlarınızı hızlıca geri yükleyebilirsiniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: