Whatsapp

WhatsApp’ın Pek Bilinmeyen 11 Özelliği ve İpuçları – 4

WhatsApp’ta normal veya sesli mesaj göndermek, görüntülü veya sesli aramalar yapmak, medya dosyalarını paylaşmak dışında neler yapıyorsunuz? Daha birçok işlevi de gerçekleştirebilirsiniz. İşte işinize oldukça yarayacak, kullanımı zirveye çıkartacak az bilinen özellikler…

İşte WhatsApp ‘taki gizli özellikler ve püf noktaları

1 – Gönderdiğiniz mesajın okunma saatini görmek için ne yapmanız gerek?

Eğer sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz.

Artık gönderdiğiniz mesajı basılı tutarak çıkan “Bilgi” opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilirsiniz.

2 – Gönderilen medyanın otomatik inmesini engelleyebilirsiniz

Fotoğraf galerisinin Whatsapp’tan gelen resimlerle dolmasını istemiyorsanız WhatsApp’ın otomatik yükleme özelliğini kapatabilirsiniz.

Bunun için “Ayarlar“dan “Veri Kullanımı“na tıklayarak, “Medyanın otomatik olarak indirilmesi” ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Mobil veri kullanırken” düğmesine tıklayarak, verilerin wifi’sız ortamlarda indirilmesi opsiyonunu kapatabilir ve telefon faturanızı azaltabilirsiniz.

Ayrıca “sohbet ayarları” nda “Gelen medyayı kaydet“i kapatarak fotoğrafların ve diğer medyanın otomatik indirme işlemlerini durdurabilirsiniz.

3 – İstediğiniz sohbeti en üste taşıyabilirsiniz(Sabitleyebilirsiniz)!

Bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız mümkün.

Tek yapmanız gerek sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin‘ opsiyonunu seçmek.

4 – Gece moduyla uygulama daha gerçekçi olacak:

WhatsApp her geçen gün kullanıcılarına daha fazla özellik sunmaya devam ediyor.

En son “emoji arama” özelliğiyle emojilere hızlı erişim imkanı sağlayan platform, Gece modu adı verilen özellikle daha koyu tonlarda bir uygulama deneyimi sunacak.

WhatsApp’ın yayınlayacağı mod, bilindik gece modundan biraz farklı olacak. Standart gece moduna sahip uygulama ve cihazlar gece kullanıcıların gözünü alan beyaz renk tonunu tersine çevirerek görsel anlamda iyileştirmeler sunuyor.

5 – WhatsApp’da birine yanlış gönderdiğiniz mesajı nasıl geri nasıl alacaksınız?

Whatsapp’ta birine gönderdiğiniz mesajdan pişman mı oldunuz; ‘keşke göndermeseydim‘ mi diyorsunuz?

Artık bu pişmanlıklar tarih oluyor; zira Whatsapp size artık mesajlarınızı geri alabilmenize imkan vermeye başlıyor. Peki bu nasıl olacak?

Sitesinde sıkça sorulan sorular sayfasını güncelleyen ancak daha sonra sayfayı kaldıran Whatsapp; iPhone, Android ve Windows Phone cihazlarında gönderilen bir mesajın nasıl geri alınacağını açıkladı.

SSS – Sıkça Sorulan Sorular sayfasındaki bilgilere göre Geri Al özelliği ile bir grup veya bireysel mesajlaşma ekranında gönderilen mesajı geri almak mümkün.Ancak bunun bir zaman kısıtlaması var. Gönderilen mesajı geri almak için en fazla 5 dakikanız var. Aksi takdirde mesajı geri alamıyorsunuz. Mesajı geri almayı başarıp başarmadığınızı ise “mesaj geri alındı” ibaresini gördüğünüzde anlayabiliyorsunuz

Mesajları geri almak için yapacağınız çok basit: Android’de mesaja dokunup basılı tutun, sonra Menü tuşuna > Geri al‘a dokunun.

iPhone ve Windows Phone’da mesaja dokunup basılı tutun, sonra Geri al‘a dokunun.

Başarılı bir şekilde geri aldığınız mesajlar kişilerinizin sohbetlerinden kayboluyor. Aynı şekilde bir sohbette “Mesaj geri alındı” görürseniz, bu gönderenin mesajı geri aldığını gösterir.

İletilerin başarıyla geri alınması için siz ve alıcının Android, iPhone veya Windows Phone için en son WhatsApp sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

Sürümler iki tarafta farklıysa geri alma işlemi yapılamıyor.

6 – WhatsApp’ta gece çekilen fotoğraflar daha net çıkacak!

WhatsApp'ta gece çekilen fotoğraflar daha net çıkacak! - Resim 19

WhatsApp’ın yayınlayacağı mod, bilindik gece modundan biraz farklı olacak. Standart gece moduna sahip uygulama ve cihazlar gece kullanıcıların gözünü alan beyaz renk tonunu tersine çevirerek görsel anlamda iyileştirmeler sunuyor.

WhatsApp’ın sunmaya hazırlandığı özellikte ise gece çekilen fotoğraflar daha net çıkacak. Ayrıca bu özelliği gece karanlığında görüntülü konuşma yaparken de kullanabileceksiniz.

Whatsapp'ın Belki de Hiç Duymadığınız Gizli Özellikleri - Resim 20

Böylece gece karanlığında görüntülü konuşma yapamama sorunu da ortadan kalkacak.

6 – Mesajlarınızın uçtan uca şifrelendiğini doğrulayın!

WhatsApp’a gelen “Uçtan Uca Şifreleme” özelliği sayesinde WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar, belgeler ve aramalar artık otomatik olarak yeni bir güvenlik kalkanı ile korunuyor. WhatsApp ayrıca bundan endişe duyan kullanıcılara ise doğrulamasını yapabilecekleri bir özellik de sunuyor.

WhatsApp uctan uca sifreleme

Mesajlaştığınız kişi ile sizin aranızdaki sohbetin uçtan uca şifrelemeyle korunup korunmadığını kontrol etmek için, herhangi bir sohbeti seçip “Kişiyi görüntüle” seçeneğine tıklayın. “Şifreleme” seçeneği altında mesajların veya aramaların korunup korunmadığını görebilirsiniz.

Bu güvenlik sisteminin otomatik olarak aktif edilmesi için her iki tarafın da WhatsApp’ın son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor. Eğer siz ve sohbet ettiğini kişi son sürümünü kullanıyor ve bu güvenlik sisteminin sağlamasını yapmak istiyorsanız; “Şifreleme” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan QR kodları veya numaraları karşılıklı olarak eşleştirebilirsiniz.

7– Herhangi Bir Kişiyle Yapılan Grup Konuşmalarını Görmek:

Eğer daha önce bir grup konuşmasında bulunduysanız, bu konuşmalara verilen isimlerin ne kadar saçma olabileceğini biliyorsunuzdur. Artık grup konuşmalarının isimlerini aklınızda tutmanıza gerek yok. Eski bir grup konuşmasını bulmak için tek yapmanız gereken konuşmanın içinde kimlerin olduğunu hatırlamak.

Herhangi bir konuşmada kişinin isminin üstüne tıklayarak daha önce beraber içinde bulunduğunuz bütün grup konuşmalarını görebilirsiniz.

8– Herhangi Bir Sohbeti Okunmamış Yapmak:

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 1569945515.jpg

Eğer çok ilginizi çekmeyen bir konu konuşuyorsanız, kendinize cevap vermeniz gerektiğini hatırlatmak için herhangi bir sohbeti “Okunmamış” olarak işaretleyebilirsiniz. Böylece konuşmanın yanında belirecek olan mavi nokta, size cevap vermeniz gerektiğini hatırlatabilir.

Çoğu kişi bilmiyor Mutlaka bilmeniz gerek WhatsApp özellikleri...

9– Herhangi Bir Sohbeti En Üste Sabitlemek:

Şu anda yalnızca beta halinde bulunan bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız mümkün. Tek yapmanız gerek sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin’ opsiyonunu seçmek.

WhatsApp'ta yeni dönem: Son görülme özelliğini 4 farklı şekilde kullanabilecek

10– Herhangi Bir Grup Konuşmasını Sessizleştirme:

Çok muhabbet olan arkadaş gruplarınızdan sıkıldığınızda, “Grup bilgisi”ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz.

11– WhatsApp’tan yanlışlıkla ses kaydı atanlar için yeni özellik:

WhatsApp, resmi Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamayla artık kullanıcıların sesli mesajları göndermeden dinleyebileceğini açıkladı.

WhatsApp’tan yanlışlıkla ses kaydı atanlar için yeni özellik geldi!

Dünyanın en ünlü mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, hiç olmadığı kadar yoğun günler geçiriyor. Birbiri ardına yayınlanan beta güncellemeleriyle birçok yeni özelliği test eden Meta, bu özelliklerden birkaçını nihai sürümlerde de kullanıcılara sunmuştu.

Son olarak WhatsApp, artık kullanıcıların kaydettiği sesli mesajları, göndermeden önce dinleyebilmesine imkan sağlıyor.

Hatalı veya sessiz giden kayıtlar tarihe karışıyor

WhatsApp, bu ayın başından beri ses kayıtları ilgili yenilikler yapmaya devam ediyor. Son olarak ay başında gönderilerin ses dalgaları halinde görülebilmesini, bu sayede kayıtların ses seviyesinin test edilmesini sağlayan Meta, bambaşka bir özellikle daha karşımıza çıktı. Resmi WhatsApp hesabı tarafından yapılan açıklamaya göre artık gönderilerinizi karşı tarafa iletmeden de dinleyebileceksiniz.

whatsapp-yeni-ses-ozelliklerini-test-ediyor
Fotoğraf: WABetaInfo

Her ne kadar ses dalgaları kaydınızın ses seviyesini görmenizi sağlasa da, kaydın kalitesi hakkında fikir almanıza sebep olmuyordu. Bu sayede eğer gönderdiğiniz ses kaydına farklı bir gürültü veya duyulmamasını istediğiniz bir şey karıştıysa, kaydı dinledikten sonra anında silip yeniden bir başka bir ses kaydı oluşturabiliyorsunuz.

WhatsApp yeni özelliği, ‘Onlar hata değil, sadece prova!’ şeklinde duyurdu ve yeni özelliğin hem Android hem de iOS platformuna gelen güncellemeyle sağlanacağını resmen belirtti. Şu an için sosyal medya hesaplarında bu özelliğe kavuştuğunu belirten kullanıcılar olsa da WhatsApp tarafından resmi çıkış tarihi hakkında bir açıklama yapılmadı.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: