Genel

WhatsApp Hesabınızı Bir Başkasının Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Diğer birçok çevrimiçi uygulama gibi, WhatsApp da kullanıcılarının verilerini gizli ve güvende tutmak için elinden gelenin en iyisini yapar. Platform, her seferinde bir oturum açma ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi özelliklerle nispeten güvenlidir.

Ancak, internete bağlı herhangi bir şey gibi, hain kişilerin keşfetmekten çok mutlu olduğu güvenlik açıkları vardır. WhatsApp’ın doğası gereği, hesabınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız hızlı hareket etmeniz çok önemlidir.

Bu makale size WhatsApp’taki şüpheli etkinlikleri nasıl tespit edeceğinizi ve hesabınızın güvenliğini nasıl sağlayacağınızı öğretecek. Hadi dalalım!

1. Whats App Hesabınızda Oturum Açın

WhatsApp güvenliğinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için önce hesabınıza giriş yapmanızda size yol göstereceğiz. WhatsApp erişim için iki yol sunar; çevrimiçi ve iOS WhatsApp Messenger veya Android WhatsApp uygulaması aracılığıyla .

WhatsApp’ın web sürümünü kullanmak, telefon ekranınıza dokunmak yerine klavyede yapabileceğiniz için yazmayı çok daha kolay hale getirir. Ancak, mobil cihazınızla başlamalısınız.

 1. Ana WhatsApp penceresindeki “dikey allipsis” (üç dikey nokta) menü simgesine dokunarak tabletinizde veya telefonunuzda bir WhatsApp Web oturumu açın .
 2. “WhatsApp Web”i seçin . Bu, bir sonraki adımda kullanmak üzere kameranızı açar.
 3. Tarayıcınızda WhatsApp Web’i açarak alabileceğiniz bir QR kodunu taramaya yönlendirileceksiniz.
 4. PC’nizde bir tarayıcı kullanarak WhatsApp Web’i açın .
 5. Cihazınızın kamerasını kullanarak tarayıcı penceresindeki QR kodunu tarayın.

Artık bilgisayarınızın klavyesini kullanarak mesaj yazabilirsiniz ve telefonunuzdaki WhatsApp pencereniz tarayıcıda gördüğünüzle eşleşmeli ve her zamanki gibi sohbet etmenize ve etkileşimde bulunmanıza izin vermelidir.

2. Birisinin WhatsApp Hesabınızı Kullanıp Kullanmadığını Kontrol Edin

WhatsApp’ın kullanımı nispeten kolaydır. Ne yazık ki, uygulamayla etkileşime girmiyorlarsa, araya giren bir kişiyi tespit etmek zor olabilir. Bu senaryo, büyük olasılıkla yalnızca konuşmalarınızı dinlemek isteyen biri olabilir, ancak bazı bilgisayar korsanları da hesabınızı ele geçirmek ister.

Niyetleri ne olursa olsun, bu bölümü, birisinin hesabınızda olduğuna dair bazı uyarı işaretleri konusunda sizi eğitmek için kullanacağız.

 1. WhatsApp Etkinliğinizi Kontrol Edin. WhatsApp’ı açtığınızda, önce bir mesaj listesi göreceksiniz. Göndermediğiniz mesajlar ve tanımadığınız kişilerden aldığınız mesajlar için bu listeyi inceleyin.
 2. İletişim bilgilerinizi kontrol edin . Araya giren kişi hesabınızı ele geçirmeye çalışırsa, iletişim bilgilerinizi değiştirmeye başlar. Mobilde, sağ üst köşedeki “dikey üç nokta” (üç dikey nokta) üzerine dokunun.
 3. “Ayarlar”a dokunun .
 4. Menünün üst kısmındaki “profilinizi” seçin.
 5. Bilgileri gözden geçirin ve doğru ve güncel olduğunu doğrulayın.
 6. Herhangi bir değişiklik olursa veya tanımadığınız bilgiler varsa, hesabınızı güvenceye almanız gerekir. iki adımlı doğrulamayı kullanmayla ilgili sonraki bölümdeki adımları izleyin.
 7. WhatsApp’tan Mesajları kontrol edin. iPhone’da en üstteki “arama çubuğuna” “WhatsApp” yazarak veya Android’de “büyüteç”i kullanarak mesajlarınızı arayın. Hesap değişiklikleri veya erişimle ilgili mesajları arayın.
 8. Yeni Arkadaşları Kontrol Edin. Uygulamayı açıp sağ alt köşedeki “sohbet” simgesine dokunarak WhatsApp’taki kişilerinizi inceleyin. Listede yeni, bilinmeyen arkadaşlar görünmediğini onaylayın.
 9. En son sohbet oturumlarını kontrol edin. “Dikey üç nokta” (üç dikey nokta) menü simgesine dokunarak son oturumu veya herhangi bir açık oturumu görüntüleyin .
 10. “Bağlı Cihazlar”ı seçin .
 11. Bilinmeyen cihazlar için “Son etkin…” listesini gözden geçirin.
 12. Bilinmeyen bir cihaz bulursanız, ona dokunun ve “Oturumu Kapat”ı seçin.

Diğer hizmetlerden farklı olarak, WhatsApp oturum açma etkinliğinizi görmenin tek yolu yukarıdaki adımlardır.

WhatsApp Hesabınızın Güvenliğini Sağlama

Hesabınızı başka birinin kullandığını fark ederseniz, güvenliğini sağlamanın zamanı geldi. Yukarıda belirtilen durumlardan herhangi biri mevcutsa, hızlı hareket etmeniz gerekeceğini unutmayın.

WhatsApp’ta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir

Birisi WhatsApp hesabınızı kullanıyorsa, onu kilitlemeniz gerekir. Şanslıysanız, yaptığınız şeyi gözetleyen bir kardeş veya partnerdir. Bu kadar şanslı değilseniz, kişilerinizi ve verilerinizi çalan ve sosyal hayatınızı alt üst eden bir bilgisayar korsanı olabilir. Her iki durumda da, iki faktörlü kimlik doğrulamayı açarak onu kilitlemeniz gerekir.

WhatsApp şifre kullanmaz. Bunun yerine, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz gerekir. Bu şekilde, giriş yapmaya çalışan herkesin bir doğrulama kodu girmesi gerekecektir.

 1. WhatsApp’ı açın ve ana pencereden “dikey üç nokta” (üç dikey nokta) menü simgesini seçin.
 2. “Ayarlar -> Hesap”ı seçin .
 3. “İki adımlı doğrulama”yı seçin , ardından “Etkinleştir”e dokunun.
 4. “6 haneli bir PIN kodu” yazın ve ardından “İleri”ye dokunun.

Ayarlandıktan sonra, WhatsApp’ı her açtığınızda, kimlik doğrulaması için bu PIN kodunu girmeniz gerekecektir. PIN’in, başkalarının seçebileceği bariz bir şey olmadığından emin olun. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra WhatsApp hesabınızı daha da güvenli hale getirdiniz.

WhatsApp çok güvenli bir uygulamadır, ancak yalnızca siz onu sakladığınız kadar güvenlidir. İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak, biri hesabınıza erişiyorsa hesabınızı kilitlemenin uygun bir yoludur.

WhatsApp Hacklenen SSS’ler

WhatsApp hesabıma erişimimi kaybedersem ne yapabilirim?

Bir bilgisayar korsanı hesabınızı ele geçirmiş olabilir. Bu olduğunda, giriş yapamazsınız ve tüm hesap bilgileriniz bilgisayar korsanının elindedir. Hesabınızı geri almak karmaşık olabilir. Neyse ki, yine de WhatsApp hesabınızı geri alabilirsiniz .

WhatsApp’tan bir metin doğrulama kodu aldım. Bu, birinin hesabımı kullandığı anlamına mı geliyor?

Birinin WhatsApp hesabınıza erişmesinin en kötü şöhretli yollarından biri, metin doğrulama kodunu almaktır. WhatsApp size çağırmadığınız bir metin doğrulama kodu gönderirse, onu yok saymak en iyisidir.

Hatta arka arkaya birden fazla kod alabilirsiniz. Ancak, WhatsApp belirli bir süre içinde yalnızca bu kadar çok doğrulama kodu gönderir. Daha sonra, çıkış yaparsanız uygulama sizi kilitler.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: