Kripto ParaMetaverse

Sanal Platformlar ve Metaverse

Bu, ‘Metaverse’de Sanal Platformların rolüne odaklanan ‘METAVERSE PRIMER’ın V. Kısmıdır. Burada Sanal Platformlar, “Kullanıcıların ve işletmelerin keşfedebileceği, oluşturabileceği, sosyalleşebileceği ve çok çeşitli deneyimlere (örneğin bir araba yarışı) katılabileceği sürükleyici dijital ve genellikle üç boyutlu simülasyonların, ortamların ve dünyaların geliştirilmesi ve işletilmesi olarak tanımlanır. , resim yap, derse katıl, müzik dinle) ve ekonomik faaliyette bulun. Bu işletmeler, geleneksel çevrimiçi deneyimlerden ve çok oyunculu video oyunlarından, içeriğin çoğunluğunu oluşturan ve/veya temel platform üzerinde oluşturulan gelirlerin çoğunluğunu toplayan geniş bir geliştirici ve içerik oluşturucu ekosisteminin varlığıyla ayrılmaktadır.”

Öngörülebilir gelecekte, çoğumuz tüketiciye yönelik, etkileşimli ve sürükleyici sanal platformlar aracılığıyla tomurcuklanan Metaverse ile arayüz oluşturacağız. Bunlara web tarayıcısı ve VR başlığı gibi çeşitli cihazlardan erişilebilir olacak ve burada takılacağımız, bir şeyler satın alacağımız ve onları sergileyeceğimiz, işbirliği yapıp inşa edeceğimiz, öğrenip gerçekleştireceğimiz, çalışıp rahatlayacağımız, tüketeceğimiz ve tüketeceğimiz yer burası. Metaverse’i deneyimleyin.

Bugün en popüler sanal platformlar Roblox ve Minecraft ve daha az ölçüde Grand Theft Auto Online ve Fortnite Yaratıcı Modudur (bunlar sadece ana oyunlarının bir alt kümesidir). Ve mobil internetin önde gelen göstergeleri, uygulama geliştiricilerinin sayısı ve toplam gelirlerinin yanı sıra akıllı telefon penetrasyonu ve kullanımı olduğu gibi, bu sanal platformların büyümesini izlemek kolaydır: toplam aktif kullanıcı ve etkileşimin yanı sıra toplam aktif- kullanıcı harcamaları ve geliştirici gelirleri. Bunların hepsi son on yılda çok arttı – ve en azından şimdiye kadar, sürdürülebilir şekilde pandemi sonrası.

Bugün önde gelen tüm sanal platformların oyun kaynaklı olması tesadüf değil. Oyunlar uzun zamandır en karmaşık, ölçekli ve çeşitli simülasyonlar olmuştur, çünkü başka hiçbir tüketici düzeyinde deneyim, karşılaştırılabilir miktarda bilgi işlem gücü gerektirmemektedir. Ve bu deneyimler Metaverse’ler için değil, eğlenceli olacak şekilde tasarlandığından, daha fazla sayıda kullanıcıyı ve daha fazla kullanıcı harcamasını cezbetti ve elinde tuttu. Bir Metaverse platformu oluşturmaya yönelik daha açık çabalar ya başarısız oldu ya da nispeten düşük tavanlara ulaştı. 

“Bir pazarın aynı anda büyük ve teknolojik olarak talepkar olması durumu son derece nadirdir. İster iklim simülasyonu ister moleküler dinamik ilaç keşfi olsun, genellikle gerçekten güçlü bilgisayarlar gerektiren pazarların boyutu çok küçüktür. Pazarlar çok küçük, [sic] çok büyük yatırımları karşılayamaz. Bu yüzden iklim araştırması yapmak için kurulmuş bir şirket görmüyorsunuz. Video oyunları şimdiye kadar verdiğimiz en iyi stratejik kararlardan biriydi.” — Jensen Huang (2021)

Bu amaçla, sanal platformların sanal dünyaların bir alt kümesi olduğunu, onlarla eşanlamlı olmadığını vurgulamak önemlidir. Popüler çok oyunculu oyun Call of Duty , kapsamlı kullanıcı modlamasıyla bile sanal bir platform değil. Bu sanal bir dünya ve oyun. The Legend of Zelda’nın en son yinelemesi, bir platform değil, en azından geliştirici ve UGC özelliklerine sahip çevrimiçi çok oyunculu bir açık dünya sanal oyundur. Animal Crossing de bu tanıma uymuyor. Öğeleri zengin bir şekilde kişiselleştirme ve ardından bunları satma veya takas etme yeteneği, bir oyunun bir platform olduğu anlamına gelmez. Prefabriklerden kendi sürüşlerinizi yaptığınız sanal bir Disney tema parkı da bu tanıma uymuyor; bu sadece markalı bir SimCity (veya gerçektenSim Tema Parkı ).

Bill Gates’e göre ( Chamath Palihapitiya tarafından söylendiği gibi ), “platform, onu kullanan herkesin ekonomik değerinin onu yaratan şirketin değerini aştığı zamandır.” Tim Sweeney , “bir şeyin, insanların zaman harcadığı içeriğin çoğunluğunun başkaları tarafından oluşturulduğu bir platform olduğunu” savunuyor. Sanal dünyalar, ister oyun tabanlı, ister bir moda şovu veya galeriye benziyor olsun, Metaverse platformlarına bağlanabilir, Metaverse tabanlı hizmetlerle entegre olabilir ve Metaverse’e özgü teknolojileri kullanabilir (bkz. Bunun yerine, daha çok bir uygulamanın veya web sitesinin Metaverse sürümüne benziyorlar.

Sanal bir Metaverse platformu (nispeten sınırsız) oluşturma (motor + stüdyo + araçlar), onu destekleyecek hizmetler (prefabrikler ve varlık pazarları, sesli sohbet, oyuncu hesapları, ödeme hizmetleri) için teknik yeteneğe sahip olmalı ve çok yönlü bir ekonomiyi çalıştırmalıdır ( yani platformdaki içerik oluşturucular/geliştiricilerle paylaşılan tüketici harcamalarının yanı sıra içerik oluşturucudan/geliştiriciden oluşturucuya/geliştirici gelirleri). Başarıyla, bu platformlar erdemli bir döngü oluşturur. Daha iyi teknoloji ve araçlar daha iyi deneyimlere yol açar, bu da daha fazla kullanıcı ve daha fazla kullanıcı başına harcama getirir, bu da daha iyi teknolojilerin ve araçların üretilebileceği daha fazla platform karı ve daha iyi deneyimlerin elde edilebileceği daha fazla yaratıcı/geliştirici karı anlamına gelir. daha fazla geliştirici ve daha fazla kullanıcı çeken vb.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Oyunların Ötesine Bakmak

Daha da önemlisi, bu gereksinimler oyunlarla sınırlı değildir ( Roblox artık kendisini bir oyun platformu olarak sınıflandırmaz ve içinde inşa edilenleri ‘oyunlar’ değil, ‘deneyimler’ olarak tanımlar). Sonuç olarak, diğer platform türlerini zaten görüyoruz ve kesinlikle daha fazlasını göreceğiz. Örneğin Snap, hesap ve avatar sistemi (Bitmoji) etrafında oluşturulmuş ve bazen donanımları aracılığıyla teslim edilen artırılmış gerçeklik ve konum tabanlı bir Metaverse platformu olmaya çalışıyor. Niantic de “mevcut ve gelecek nesil AR donanımı için gezegen ölçeğinde artırılmış gerçeklik platformu” geliştirmek için çalışıyor. Ve bu muhtemelen Pokémon Go’ya entegre olacakUGC yeteneklerini genişletmeye devam eden ve dünyanın en büyük mobil oyunlarından biri (ve açık ara en büyük AR oyunu) olmaya devam ediyor. Facebook kendi VR ve AR platformları üzerinde çalışırken Microsoft, HoloLens platformu ( Minecraft sanal dünyasına entegre olan) aracılığıyla aynı fırsatı sürdürmeye devam ediyor.

Niantic Gerçek Dünya Platformu

Nvidia’nın Omniverse’i bir başka harika örnek. Hizmet, işletmelerin biçimlerine veya motorlarına bakılmaksızın çeşitli dijital varlıkları tek bir sanal ortamda bir araya getirmelerine yardımcı olur. Bu, tam anlamıyla bir platform değil, bir değişim çözümüdür (Bölüm #5), çünkü Omniverse gerçekten sadece işletmelerin daha fazla dosya biçimiyle çalışmasına ve özellikle farklı teknoloji yığınları kullanan üçüncü taraflarla işbirliği yapmasına olanak tanır. Ancak bunun nereye varacağını görmek zor değil.

Hong Kong Uluslararası Havaalanı, ünlü bir oyun motoru olan Unity’de tasarlandı. Unity, bir havaalanı tasarlamak için en iyi araç olduğu için kullanılmadı – bu, genellikle mimarlık endüstrisi için özel olarak oluşturulmuş bir yazılım oluşturur. Bunun yerine, simülasyonda üstün olduğu için Unity kullanıldı.. Bir oyun motoru olarak Unity, yalnızca henüz gerçek olmayan bir ortam oluşturmakla kalmadı, aynı zamanda yangın, sel, elektrik kesintisi, yedeklenmiş pist ve acil bir durumda insan akışı için gerçekçi stres testi yaptı. Bu, başlı başına büyük bir sıçramaydı. Ve şu anda endüstri mühendisliğinden filme kadar sayısız başka alanda kullanılıyor. Arabalar simülasyon/oyun motorları kullanılarak tasarlanıyor, ardından aynı yazılım nihai üründe kullanılıyor. Hummer’ın gösterge paneli kullanıcı arayüzü artık Unreal Engine’i temel alıyor ve aracı canlı olarak simüle edebiliyor.

Omniverse potansiyelinin çok heyecan verici hale geldiği yer burasıdır. Dünya ayna dünyalarına ve simülasyon teknolojisine geçtikçe, daha önce bağımsız simülasyonları birbirine bağlamak mümkün hale geliyor. Trafik akışını senaryo testi yapmak için Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nı yerel otoyola bağladığınızı hayal edin. Sonra o trafiği yöneten sokak lambaları sistemine. Potansiyel olarak yerel şebekedeki her araba hakkında kesin bilgilerle. 

Omniverse’in anahtarı, kullanılan dosya biçimleri ve motor/simülasyon teknolojilerinden bağımsız olarak bunu yapabilmesidir. Başka bir deyişle, her şeyin Unity, Unreal veya AutoCAD’de olması gerekmez. Ve Omniverse, bugün tasarım ve test amaçlı olsa da, Nvidia’nın bu teknolojiyi ve ayrıca kendi endüstriyel bilgi işlem gücünü, genel ayna dünyasının çoğunu çalıştırmak için kullandığını hayal edebilirsiniz.

Diğer şirketler bu fırsatı başka açılardan takip etmeyi umuyor. Matterport, emlak sahiplerinin mülklerinin canlı kopyalarını oluşturmalarını sağlar. Buradaki en temel değer, alıcıların, kiracıların, tedarikçilerin, inşaat profesyonellerinin ve hizmet sağlayıcıların, planlar veya fotoğraflarla imkansız olan olası sorunları ve fırsatları anlamak için bu 3D taramalarda gezinebilmesidir. Bir sonraki adım, dinamik tesisleri veya komşu sistemleri temsil eden ‘canlı’ verilerin entegrasyonudur. Gerçek zamanlı veya simüle edilmiş elektrik, güvenlik, HVAC, hava durumu ve trafik akışları, görsel ve etkileşimli katmanlar haline gelir. Daha sonra, bu dijital ikizleri geleneksel ‘kat planı’ veya ‘sokak haritası’nın anlamsız hale geldiği noktaya bağlamaya çalışmak. Bu arada PTC Corporation, bunu endüstriyel AR ile yapmayı umuyor.

Matterport

Minecraft ve Roblox’un beğenilerini yerinden etmek isteyen bir dizi sanal platform da var.blok zinciri kullanımı yoluyla. Bunlara Decentraland, The Sandbox, Cryptovoxels, Somnium Space ve Upland dahildir ve düzinelerce daha geliştirme aşamasındadır. Sonraki bölümler, blok zinciri temelli vakıfların ve ademi merkeziyetçiliğin teknik faydalarından daha fazlasını ele alacaktır. Ancak günümüzün liderlerine kıyasla daha önemli olan, onların ekonomik teşvikleridir. Bu platformlar, kullanıcılara/oyunculara oyun içi öğelere veya araziye gerçekten sahip olma yeteneği, gerçek dünyadan gelir elde etmek için çok daha büyük bir kapasite, platformun genel değerinin büyümesine doğrudan katılma kapsamı ve hatta bazen kısmi yönetim hakları sağlar. bitir. Doğru yapıldığında, bu, kullanıcı motivasyonları için büyük bir kilit açma olabilir. Fortnite oynamayı seviyorsakveya Instagram’ı kullanırsak, onlardan kâr edebilirsek ve/veya onları yönetmeye yardımcı olabilirsek, onlara daha fazla yatırım yapmamız ve onları daha fazla kullanmamız mantıklıdır. Ne de olsa milyonlarca insan, Farmville’in veya kendi çiftliklerinin ne geliri ne de mülkiyeti için Farmville’de tarlaları sürmek ve mahsul ekmek için milyarlarca saat harcadı . Bu, Zynga’nın kurucu ortağından Zynga’nın ( Farmville’in yapımcıları) bir tür blok zinciri yeniden tasavvuru olan Gala Games’in öncülüdür.

İlgili Makale: Dijital Tema Parkı Platformları: Geleceğin En Önemli Medya İşletmeleri

En başarılı sanal platformlar, güçlü erdemli geri bildirim döngülerinden yararlansa da, pek çok sanal platformun var olması ve popüler olması muhtemeldir. Bir iyimserlik noktası olarak son yedi yılı düşünün. Mojang 2014’te Microsoft’a satıldığında, Minecraft tarihteki diğer tüm oyunlardan daha fazla kopya satmıştı ve ayrıca tarihteki herhangi bir Batılı oyundan daha fazla aylık aktif kullanıcıya (25MM) sahipti. Bugün Minecraft 5 kattan daha büyük. Bu arada, Roblox 2.5 MM’den daha az MAU’dan 200 MM’nin üzerine çıktı, Fortnite oluşturuldu ve şimdi 70 MM’ye sahip, GTA Online çeşitli blok zinciri tabanlı platformlara ek olarak iki katından fazla 50 MM+’ya ulaştı. 

“Tıpkı birkaç on yıl önce her şirketin bir web sayfası oluşturması ve ardından bir noktada her şirketin bir Facebook sayfası oluşturması gibi, bence her şirketin oyun ile ortaklıklar yoluyla gerçek zamanlı canlı 3D varlığına sahip olacağı noktaya yaklaşıyoruz. şirketler veya Fortnite ve Minecraft ve Roblox gibi oyunlar aracılığıyla. Bu şimdi olmaya başladı. Bu önceki nesil değişimlerinden çok daha büyük bir şey olacak.” – Tim Sweeney (2020)

Kesinlikle, teknoloji/oyun topluluğu daha fazlasının geleceğine inanıyor. Geçen yılın başlarında, Riot Games , kendi voksel tabanlı sanal alan platformunu oluşturmak için kapanmadan önce daha önce en büyük özel Minecraft sunucusunu işleten Hypixel Studios’u satın aldı . Mythical Games, Playable Worlds ve Singularity6 gibi iyi finanse edilen bir dizi start-up da ilgi görüyor. 

Ve en önemlisi, Metaverse’in tasarımları, günümüzün baskın sosyal/Web 2.0 platformlarının olmadığı şekilde ara bağlantıya yöneliktir. Facebook ‘internet’ değilse, hatta toplu olarak GAFAM’ın tamamı bile değilse, Metaverse de bol olmalıdır. Bu da bizi bir sonraki ve en önemli bölüme getiriyor.

Çeviri: https://www.matthewball.vc/

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? MEXC’ye buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? PROBİT’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? GATE.İO’da buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: