Kripto ParaNasıl Yapılır

Merkezi Olmayan (Merkeziyetsiz -Dex) Borsalar

Kripto para borsalarının süreçlerine muhtemelen aşinasınızdır. E-posta ile kayıt olmanızın, güçlü bir parola oluşturmanızın ve hesabınızı doğrulamanızın ardından kripto para alıp satmaya başlayabilirsiniz.

Kayıt olma kısımlarını çıkarırsak, merkeziyetsiz borsalar da benzerdir. Çoğu zaman, kripto yatırma ya da çekme süreçleri yoktur. İşlemler, iki kullanıcının cüzdanları arasında doğrudan, üçüncü bir partinin sınırlı katılımıyla (ya da hiç katılımı olmadan) gerçekleşir.

Merkeziyetsiz (Decentralized exchange) borsalara alışmak biraz zorlayıcı olabilir ve istediğiniz varlıkları bu borsalarda bulmanız her zaman mümkün olmayabilir. Fakat teknolojisi geliştikçe ve ilgi arttıkça, bu tip borsalar da kripto dünyasının temel öğeleri haline gelebilir.

Bitcoin’in ilk günlerinden bu yana borsalar, kripto para alıcılarını ve satıcılarını eşleme anlamında çok önemli bir rol oynamıştır. Küresel bir kullanıcı tabanını bir araya getiren bu forumlar olmadan muhtemelen çok daha zayıf bir likiditeye sahip olurduk ve varlıkların doğru fiyatı üzerinde uzlaşıya varamazdık.

Bugüne kadar bu alanda, merkezi oyuncular hep daha baskın olmuştur. Fakat hızla gelişmekte olan farklı teknolojiler sayesinde, merkeziyetsiz alım satımlar için gitgide daha fazla araç ortaya çıkmıştır.

Teoride, eşler arası herhangi bir takas, merkeziyetsiz bir alım satım olarak kabul edilebilir. Fakat bu makalede, merkezi borsaların işlevlerine benzerlik gösteren bir platforma odaklanacağız. Temel fark, bu platformların arka yüzlerinin bir blockchain üzerinde var olmasıdır. Fonlarınız hiç kimsenin himayesinde olmaz ve borsaya merkezi hizmetlerdeki kadar güvenmeniz (eğer güven gerekliyse bile) gerekmez.

DEX olarak da bilinen merkezi olmayan bir borsa, işlemlerin banka veya komisyoncu gibi merkezi bir aracı olmadan gerçekleştirilmesini sağlayan eşler arası bir pazar yeridir. Çoğu DEX, Ethereum blok zincirinde işletilir. Merkezi olmayan finansın (DeFi) yükselişiyle birlikte DEX’lerin kullanımı patladı. Coinbase‘e göre, 2021’in ilk çeyreğinde DEX’lerde 217 milyar dolar takas edildi ve Nisan ayına kadar 2 milyondan fazla DeFi traderı ile Mayıs 2020’den on kat artış oldu.

Merkezi bir borsa nasıl çalışır?

Tipik bir merkezi borsada paranızı bu borsaya yatırırsınız – itibari para (banka transferi ya da kredi/banka kartı aracılığıyla) ya da kripto para olarak. Kripto yatırdığınızda, bu kriptoların kontrolü artık sizde olmaz. Kontrolü, kullanılabilirlik anlamında bırakmış olmazsınız çünkü kriptolarla alım satım yapabilir ve fonlarınızı çekebilirsiniz. Fakat artık bu fonları blockchain üzerinde harcayamayacağınız için teknik açıdan kontrol sizde olmaz. Fonların özel anahtarları size ait olmaz, bunun anlamı ise bir çekim işlemi yaptığınızda, borsadan sizin adınıza bir işlem imzalamasını istiyor olmanızdır. Alım satım yaptığınızda, işlemler zincir üzerinde gerçekleşmez – bunun yerine borsa, kendi veri tabanındaki bakiyeleri kullanıcılarına dağıtır.

Genel iş akışı son derece sorunsuzdur çünkü blockchainlerin yavaşlığı alım satımları etkilemez ve her şey tek bir birimin sistemi içinde gerçekleştirilir. Kripto paraları almak ve satmak daha kolaydır, ayrıca kullanabileceğiniz birçok araç mevcuttur.

Bunun bedeli ise bağımsızlıktır: paranız konusunda borsaya güvenmeniz gerekir. Sonuç olarak, kendinizi karşı taraf riskine maruz bırakmış olursunuz. Ya ekip zar zor kazandığınız BTC’lerinizi alıp kaçarsa? Ya da bir hacker sisteme zarar verip fonları çekerse?

Birçok kullanıcı için bu, kabul edilebilir seviyede bir risktir. Güçlü bir geçmişe ve veri ihlallerine karşı koruma önlemlerine sahip itibarlı bir borsayı tercih ederler.

Merkeziyetsiz kalmak için DEX’ler, algoritmalar aracılığıyla kripto para birimi fiyatları oluşturmak için akıllı sözleşmelere dayanır. Bu alım satımları kolaylaştırmak için yatırımcıların ödül karşılığında varlıklarını stake ettikleri likidite havuzları (LP’ler) de kullanılmaktadır. Pek çok DeFi ürününde olduğu gibi, DEX’ler de yenilik ve gelişime yönelik bir mantıkla inşa edilmiştir. Bu nedenle, temel olarak açık kaynak kodu üzerine kuruludur, yani herkes kodu yeni rakip projeler oluşturmak için uyarlayabilir.

Merkeziyetsiz bir borsa nasıl çalışır?

DEX’ler (Decentralized exchange), bazı açılardan merkezi platformlara benzer olsa da bazı açılardan da çok farklıdır. Öncelikle, birkaç farklı türde merkeziyetsiz borsa olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu borsaların ortak yönü, emirlerin zincir üzerinde (akıllı kontratlarla) gerçekleştirilmesi ve kullanıcıların hiçbir noktada fonlarını emanet etmek zorunda kalmamasıdır.Çapraz zincir DEX’ler üzerine bazı çalışmalar yapılmıştır, fakat en popüler DEX’ler tek bir blockchain (örneğin Ethereum ya da Binance Chain) üzerindeki varlıkların çevresinde döner.

Merkeziyetsiz kalmak için DEX’ler, algoritmalar aracılığıyla kripto para birimi fiyatları oluşturmak için akıllı sözleşmelere dayanır. Bu alım satımları kolaylaştırmak için yatırımcıların ödül karşılığında varlıklarını stake ettikleri likidite havuzları (LP’ler) de kullanılmaktadır. Pek çok DeFi ürününde olduğu gibi, DEX’ler de yenilik ve gelişime yönelik bir mantıkla inşa edilmiştir. Bu nedenle, temel olarak açık kaynak kodu üzerine kuruludur, yani herkes kodu yeni rakip projeler oluşturmak için uyarlayabilir.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Zincir üstü emir defterleri

Bazı merkeziyetsiz borsalarda her şey zincir üzerinde yapılır (birazdan hibrid yaklaşımlardan bahsedeceğiz). Tüm emirler (değiştirme ve iptal de dahil), blockchaine yazılır. Emirleri size aktaran üçüncü bir tarafa güvenmeniz gerekmediği ve bu emirler üzerinde değişiklik yapmanın bir yolu olmadığı için bunun en şeffaf yaklaşım olduğu iddia edilebilir. Ne yazık ki bu aynı zamanda en az pratik olandır. Ağdaki tüm node’lardan emri sonsuza dek kaydetmesini istediğiniz için bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca bir madencinin mesajınızı blockchaine eklemesini beklemeniz gerekir, yani kullanıcı deneyimi de sorunlu olabilir. Bazıları, önden işlemin bu modelin bir eksisi olduğunu düşünür. Önden işlem, içeriden bir kişinin beklemede olan bir işlem hakkında bilgi sahibi olması ve bu bilgiyi kullanarak işlem henüz gerçekleştirilmeden bir alım satım yapması durumunda piyasalarda görülür. Dolayısıyla önden işlem yapan kişi, herkese açık olmayan bir bilgiden fayda sağlamış olur. Bunu yapmak, genellikle yasa dışıdır. 

Tabi ki her şey küresel bir kayıt defterinde yayınlanırsa geleneksel anlamda önden işlem yapmak için bir fırsat da olmaz. Bununla birlikte, farklı türde bir saldırı gerçekleştirilebilir: bir madenci, henüz onaylanmamış bir emri görür ve kendi emrinin blockchaine daha önce eklenmesini sağlar. Zincir üstü emir defteri modeli örnekleri arasında Stellar ve Bitshares DEX’leri yer alır.

Zincir dışı emir defterleri

Zincir dışı emir defteri DEX’leri, bazı açılardan merkeziyetsizdir ama bir önceki türe kıyasla daha merkezi oldukları kabul edilir. Tüm emirler, blockchainde yayınlanmak yerine başka bir yerde tutulur.

Nerede? Duruma göre değişir. Emir defterinin tüm sorumluluğunu üstlenen merkezi bir birime sahip olabilirsiniz. Eğer bu birim kötü niyetliyse, piyasalar üzerinde bir dereceye kadar oynama yapabilir (örn. önden işlemle ya da emirleri yanlış temsil ederek). Fakat yine de, emanete dayalı olmayan saklama hizmetinin avantajlarından faydalanırsınız. Ethereum üzerinde çıkarılan ERC-20 ve diğer tokenlar için 0x protokolü, bunun iyi bir örneğidir. Tekil bir DEX olarak hareket etmek yerine, zincir dışı emir defterinin idaresi için “aktarıcılar” olarak bilinen taraflara yönelik bir çerçeve sunar. Sunucular, 0x akıllı kontratlarından ve bazı diğer araçlardan faydalanarak birleştirilmiş bir likidite havuzuna erişebilir ve emirleri kullanıcılar arasında aktarabilir. Tarafların eşleştirilmesinin ardından işlem yalnızca zincir üzerinde gerçekleştirilir.

Bu yaklaşımlar, zincir üzerindeki emir defterlerine dayananlara kıyasla kullanılabilirlik açısından daha üstündür. Blockchaini diğerleri kadar fazla kullanmadıkları için hız anlamında aynı kısıtlamalara sahip değildirler. Yine de işlemin zincir üzerinde gerçekleştirilmesi gerekir, bu nedenle zincir dışı emir defteri modeli hız anlamında merkezi borsaların gerisindedir. Zincir dışı emir defteri uygulamaları arasında Binance DEX, IDEX ve EtherDelta yer alır.

Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM)

“Emir defteri” terimini duymaktan sıkıldınız mı? Harika, çünkü Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modeli bu kavramı hiç kullanmaz. Burada yapıcı ve alıcılara gerek yoktur, yalnızca kullanıcılar, oyun teorisi ve formüllerden oluşan bir sihir vardır. AMM’in bazı özellikleri uygulamaya bağlıdır – genellikle bir grup akıllı kontrat bir araya getirilir ve kullanıcı katılımı sağlamak için akıllıca teşvikler sunulur. Bu uygulamalardan burada ayrıntılı bahsetmeyeceğiz, fakat Uniswap DEX’in nasıl çalıştığına yönelik daha fazla bilgi edinmek için UniSwap Nedir ve Nasıl Çalışır? makalemizi okuyabilirsiniz. Günümüzdeki AMM tabanlı DEX’ler, MetaMask ve Trust Wallet gibi cüzdanlarla entegre olmalarıyla nispeten kullanıcı dostu olma eğilimindedir. Fakat diğer DEX türlerinde, alım satımların gerçekleştirilebilmesi için zincir üstü işlemler yapılmalıdır.

Bu yönde çalışan projeler arasında daha önce bahsettiğimiz Uniswap ve Kyber Network (Bancor protokolüne bağlanır) yer alır ve her ikisi de ERC-20 tokenlarının alım satımına destek verir.

DEX’lerin avantaj ve dezavantajları

Daha önceki bölümlerde, DEX’lerin bazı avantaj ve dezavantajlarından yüzeysel olarak bahsettik. Şimdi, bunları daha yakından inceleyelim.

DEX’lerin avantajları

KYC olmaması

KYC/AML (Müşteri Tanı ve Kara Para Aklamayı Önleme) uyumluluğu, birçok borsa için normdur. Düzenlemeye yönelik nedenlerden ötürü, bireylerin genellikle kimlik belgelerini ve adres ispatlarını göndermesi gerekir.

Bu durum kimileri için gizliliğe ve kimileri için de erişilebilirliğe yönelik bir kaygı yaratır. Ya elinizde geçerli belgeleriniz yoksa? Ya bu bilgiler bir şekilde dışarı sızarsa? DEX’ler izne dayalı olmadığı için kimliğiniz hiç kimse tarafından kontrol edilmez. Tek ihtiyacınız olan bir kripto para cüzdanıdır.

Fakat DEX’lerin, merkezi bir otorite tarafından kısmen yürütülmesi durumunda bazı yasal gereklilikler de ortaya çıkar. Bazı durumlarda, emir defteri merkeziyse, sunucunun yasal uyumluluğa sahip olması gerekir.

Karşı taraf riskinin olmaması

Merkeziyetsiz kripto para borsalarının en ilgi çekici yanı müşterilerin fonlarını tutmuyor olmalarıdır. Dolayısıyla, 2014 yılında yapılan Mt. Gox saldırısındaki gibi çok ciddi ihlallerde bile kullanıcıların fonları riske girmez ya da hassas kişisel bilgiler açığa çıkmaz.

Listelenmemiş Tokenlar

Tokenlar, merkezi borsalarda listelenmemiş olsalar bile arz ve talep olması durumunda DEX’ler üzerinde özgürce işlem görebilir.

DEX’lerin dezavantajları

Kullanılabilirlik

Gerçekçi olursak, DEX’ler pek de geleneksel borsalar kadar kullanıcı dostu değildir. Merkezi platformlar, blok sürelerinden etkilenmeyen gerçek zamanlı işlemler sunar. Emanete dayalı olmayan cüzdanlara aşina olmayan yeni kullanıcılar için CEX’ler daha fazla hata kaldıran bir deneyim sunar. Şifrenizi unutursanız, kolayca sıfırlayabilirsiniz. Fakat kurtarma cümlenizi kaybederseniz, fonlarınız siber dünyanın derinliklerinde geri döndürülemez şekilde kaybolmuş olur.

İşlem hacimleri ve likidite

CEX’lerin işlem hacmi halen DEX’lerinkinin çok üzerindedir. Muhtemelen daha da önemli bir nokta, CEX’lerin likiditesinin de genelde daha yüksek olmasıdır. Likidite, varlıkları mantıklı bir fiyattan ne kadar kolay bir şekilde alıp satabileceğinizi ölçer. Likiditesi yüksek bir piyasada alış fiyatı ve satış fiyatı arasındaki fark düşüktür, bu da alıcı ve satıcılar arasındaki rekabetin yüksek olduğunu gösterir. Likit olmayan bir piyasada ise varlığı mantıklı bir fiyattan alıp satmaya istekli birilerini bulmanız daha zordur.

DEX’ler halen nispeten daha küçük bir gruba hizmet etmektedir, bu nedenle işlem yapmak istediğiniz kripto varlıklar için her zaman arz ve talep olmayabilir. Kullanmak istediğiniz işlem çiftlerini bulamayabilir ya da bulsanız bile adil bir fiyattan işlem yapamayabilirsiniz.

İşlem ücretleri

DEX’lerdeki işlem ücretleri her zaman daha yüksek değildir, ama özellikle ağın tıkandığı zamanlarda ya da zincir üstü bir emir defteri kullanıyorsanız ücretler daha yüksek olabilir.

DEX’te Bitcoin Alım Satımı Yapılabilir mi?

Şubat 2021’de X9 geliştiricileri, bir DEX’te ilk BTC işleminin yönetti. Ne yazık ki, bu, Bitcoin blok zinciri üzerine kurulu bir DEX kullanılarak gerçekleştirildi, oysa en popüler ve güvenilir DEX’ler Ethereum üzerine inşa edildi. Yakın zamana kadar, blok zinciri altyapısının olgunlaşmamış olması, blok zincirleri arasında geçişlerin imkansız olduğu anlamına geliyordu. Ancak, tüm bunlar hızla değişiyor.

Mesela Wrapped (Sarılmış) BTC (WBTC)Ethereum blok zincirinde Bitcoin (BTC) kullanmanın bir yolunu sunar. Bununla birlikte, bunun bir DEX’te BTC ticaretine yaklaşmasına rağmen, WBTC, basım ve depolama için merkezi platformlar gerektirir, bu da bir DEX’in tüm öncülünü ortadan kaldırır. Aynı süreçte 2021’in kripto ailesine yeni eklemelerinden biri olan Badger DAO, Ethereum DEX’lerinde BTC ticaretine izin vermeye en yakın olanı oldu. Badger DAO Ethereum’da saf BTC kullanamaz, ancak WBTC’ye benzer şekilde çalışan ancak tamamen merkezi olmayan DIGG tokeni kullanarak BTC artık diğer blok zincirlerinde teminat olarak kullanılabilir. Bu ileri adımla, BTC’nin Ethereum DEX’lerinde alınıp satılabilir olması sadece bir zaman meselesidir.

Merkezi Olmayan Borsalarda Nasıl Para Kazanılır

Geleneksel Borsa

DEX’te para kazanmanın en geleneksel yolu, onu bir döviz borsasında yaptığınız gibi kullanmaktır. Bireyler, piyasayı ve dönüşüm oranlarını izleyerek kâr elde etmek için hızlı bir şekilde kripto para alıp satabilirler.

Likidite sağlayıcı

Eşler arası işlemler için ödenen ücretler, likidite sağlayıcıları arasında bölünür ve bu, para kazanmanın başka bir yoludur. Bu ücretler, farklı DEX’ler arasında farklılık gösterir, ödüller genellikle oldukça yüksektir, ancak riskler de büyüktür. Likidite sağlayıcısı olarak çalışmanın yolları DEX’ler arasında farklılık gösterir: bazıları farklı tokenlerde aynı miktarda değere sahip olmanızı gerektirirken, diğerleri yerel tokenlerini sağlamak için daha yüksek ödüller sunar (örneğin, Pancakeswap’ta CAKE).

Ne Tür DEXler Vardır?

Birkaç DEX türü var, ancak şu anda piyasaya hakim olan üç tür var.

  • Sipariş defteri borsası: Sipariş defteri borsası (orijinal DEX), geleneksel bir borsaya daha yakın bir şekilde çalışır. Varlıkları ve alım satım çiftlerini alım satım fiyatlarına ve dış bilgilere göre düzenlerler. Bu, takas sırasında daha yüksek oynaklık olduğu anlamına gelir. Ek olarak, bir ticaret yapmadan önce kullanıcılarının borsaya varlık yatırmalarını isterler. Kripto para piyasası olduğu kadar hızlı değiştiği için, varlık yatırmak için bu ek süre tüccarlar için dezavantajlı olabilir.
  • Swap borsaları olarak da bilinen otomatik piyasa yapıcı (AMM) borsaları: Tam otomatik bir platform olarak, Uniswap gibi AMM borsaları, düşük ücretlerle anında takaslara izin verir. Ek olarak, takas öncesinde varlıkların bir borsaya yatırılmasını gerektirmezler. Ayrıca, maliyetleri etkileyebilecek ve yükselişe veya düşüşe yol açabilecek dış bilgilerden ziyade fiyatlandırma algoritmasına güvenirler. Bu, onları sipariş defteri borsasından daha şeffaf hale getirir.
  • DEX toplayıcıları: Bu tür DEX’ler, alıcıya mümkün olan en ucuz döviz kurunu sunmak için tüm DEX pazarlarındaki kripto fiyatlarını izlemek için teknolojilerini kullanır.

En İyi Merkezi Olmayan Borsalar hangileridir?

Aşağıdaki DEX sıralamalarında yansıtıldığı gibi, en üst sıradaki DEX’lerin çoğu AMM borsalarıdır. Açıkçası, kripto sahipleri arasında doğrudan, şeffaf ve mümkün olduğunca çabuk çalışmak için güçlü bir istek var, bu da kripto para biriminin kötü şöhretli volatilitesiyle mantıklı geliyor.

Top DEXs
DeFi pazarlarının işlem hacimlerine ve pazar payına dayalı olarak en iyi DEX’ler. (Kaynak: coinmarketcap.com)

En popüler DEX’ler arasında:

  • Uniswap: Ethereum üzerine kurulu olan Uniswap, en düşük ücretlerden bazılarına (%0,3) sahiptir ve piyasaya sürüldükleri anda yeni paraları listeler. Analitik ve token listeleri ve doğrudan takas için özel bir uygulama ile kullanımı nispeten kolaydır.
  • Pancakeswap: BSC üzerinde çalışan Pancakeswap, şurup havuzları olarak adlandırdıkları LP’leri kullanır ve kendi yerel BEP-20 tokenlerinde (CAKE) token sunanlara ödüller sunar. Pancakeswap’taki stake ödülleri, bazı LP’lerin yıllık %1300’e varan getiri sunan çok kazançlı ödüller olabilirler.
  • 1 inch Likidite Protokolü: Kullanıcıların Ethereum cüzdanlarına bağlanmasına izin vermek, 1 inçlik Likidite Protokolünün hiçbir zaman kullanıcıların varlıklarının kontrolünü ele geçirmediği anlamına gelir. Bir toplayıcı olarak, 1 inçlik Likidite Protokolü, kullanıcıları için en iyi döviz kurları anlamına gelen DEX’lerdeki tüm fiyatları karşılaştırmanın zor işini de yapar. Buna ek olarak, ücreti düşüren bir Chi Gas tokeni (CHI) ve bir Mooniswap AMM’yi tanıttı bu da onu biraz yenilikçi bir hibrit haline getirdi.

DEX Kripto Nedir?

DEX ayrıca bir kripto para birimi olarak da var, ancak coinmartketcap.com‘da sadece 2145 numarada yer almasına rağmen, popüler bir coin olarak kabul edilemez. Şu anda, 134,183 $ canlı piyasa değeri ile token başına yalnızca 0,006905 $’dan işlem görüyor. Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş ve Ekim 2018’de piyasaya sürülmüştür, 2018 boğa koşusunun zirvesinde bir zirveye sahipti, ancak o zamandan beri yaklaşık 0.06 $ ‘lık başlangıç maliyetinin çok altına düştü.

Son düşünceler

Yıllar içinde birçok merkeziyetsiz borsa ortaya çıktı ve bunların her biri kullanıcı deneyimini daha sorunsuz hale getirmek ve daha güçlü alım satım platformları inşa etmek için bir önceki girişimler üzerinde değişiklikler yaptı. En nihayetinde buradaki ana fikir, kendine egemenlik bakış açısıyla son derece uyumlu gibi gözüküyor: kripto paralarda da kullanıcıların üçüncü bir tarafa güvenmesi gerekmiyor. DeFi’nin yükselişiyle, Ethereum tabanlı DEX’lerin kullanımı da hızla arttı. Bu ivme devam ederse, tüm sektör genelinde teknoloji anlamında daha fazla inovasyon görmemiz çok olası.

DEX’ler, çeşitli biçimlerinde, kullanıcılara varlıkları tamamen merkezi olmayan bir şekilde değiştirme olanağı sunar. Bu, yönetişime odaklanan tüm kripto para birimi hareketi için kesinlikle doğru yönde bir adımdır. Ek olarak, mükemmel bir zamanda ve DeFi’nin yükselişinin bir sonucu olarak geldi. Platformların kripto veya BTC ile ticaret yapamama veya yüksek ücretleri gibi bazı dezavantajları hala var. Bununla birlikte, bunların hepsinin ufukta cevapları var – BTC ticareti için Badger DAO, daha düşük maliyetli ücretler için Ethereum 2.0 ve umarım mal ve hizmetler için ödeme olarak kripto para birimlerinin daha geniş kabulü.

DEX’lerin kullanıcı dostu arayüzleri de onları daha erişilebilir kılar, ancak kullanıcının merkezi olmayan bir alanda bağımsız olması nedeniyle, yine de biraz bilgi birikimi gerektirirler. Bu, düşük ücretlerin ve itibari para birimlerinin kabul edilmesinin yanı sıra, CEX’lerin belki de üstünlük kazandığı yerdir. Bununla birlikte, DEX’lerde bulunan analitik ve forum bölümlerinin desteği ve mevcut Ethereum’un Ethereum 2.0’a yükseltilmesiyle, yakında DEX’lerin kullanımda CEX’leri geride bırakacağını görebiliriz.

Özet

  • Merkezi Olmayan Borsa Nedir – Merkezi olmayan bir borsa (DEX), işlemlerin merkezi bir aracı olmadan gerçekleştirilmesini sağlayan eşler arası bir pazardır.
  • Bitcoin’i doğrudan DEX’lerde takas edemezsiniz. Bununla birlikte, örneğin Wrapped BTC (WBTC), Ethereum blok zincirinde Bitcoin (BTC) kullanmanın bir yolunu sunar.
  • 3 tür DEX vardır: Emir defteri borsaları, AMM borsaları ve DEX toplayıcıları.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? MEXC’ye buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? PROBİT’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? GATE.İO’da buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: