MatematikPopüler MatematikRehberlikRehberlik & Motivasyon

MATEMATIK NASIL ÇALIŞILIR

Matematiğin nasıl çalışılacağına ilişkin ipuçlarına girmeden önce, öncelikle herkesin farklı şekilde çalıştığını ve matematik dersi için ders çalışmanın doğru bir yolu olmadığını söyleyeyim. Bu belgede çok fazla ipucu var ve zaman kısıtlamaları nedeniyle hepsini kabul etmemeniz veya hepsini yapamayacağınızı bulmak için oldukça iyi bir şans var. Bunda yanlış bir şey yok. Hepimiz farklı çalışıyoruz ve herkesin bize sorabileceği her şey elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Birlikte çalışmak zorunda olduğunuz zaman içinde elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olmak için bu ipuçlarıyla niyetim bu.

Şimdi, bu belgeyi okuyan iki insan grubunun olduğunu, notlarından memnun olanların, ancak söylemek zorunda olduğum şeylerle ilgilendiklerini ve notlarından memnun olmayanların nasıl bir fikir istediklerini düşündüm. geliştirmek. İşte bu grupların her biri için birkaç hızlı yorum.

Mutlu olduğun bir çalışma rutinin varsa ve matematik dersinden istediğin notu alıyorsan, bunu ilginç bir okuma bulabilirsin. Elbette, geçmişte başarılı olmanız durumunda çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmek için hiçbir neden yoktur. Bununla birlikte, çalışma alışkanlıklarınızın burada sunulan ipuçlarıyla karşılaştırılmasından faydalanabilirsiniz.

Eğer matematik sınıfınızdaki notunuzdan memnun değilseniz ve notunuzu yükseltmek için yollar arıyorsanız, ipuçlarına devam etmeden önce kullanmam gereken birkaç genel yorum var. Bir matematik sınıfında kötü yapan çoğu kişi üç ana kategoriye ayrılır.

İlk kategori en büyük öğrenci grubundan oluşur ve bunlar sadece iyi çalışma alışkanlığına sahip olmayan ve / veya bir matematik dersinde nasıl çalışılacağını gerçekten anlamayan öğrencilerdir. Bu kategorideki öğrenciler bu ipuçlarını faydalı bulmalı ve onların hepsini takip edememenize rağmen, çalışma becerilerinizi geliştirmek için yeterince takip edebileceksiniz.

Bir sonraki kategori, her gün ders çalışarak saatlerce çalışan ve hala başarılı olamayan insanlar. Bu kategorideki kişilerin çoğu verimsiz çalışma alışkanlıklarından muzdariptir ve umarım bu not seti daha verimli çalışmanıza ve zaman kaybetmemenize yardımcı olacaktır.

Son kategori ise sadece ders çalışmak için yeterli zaman harcamamış kişilerdir. Öğrenciler bu kategoride çeşitli nedenlerden dolayıdır. Bazı öğrencilerin matematik dersinde başarılı olmak için gereken zamanı harcamalarını önleyen iş ve / veya aile taahhütleri vardır. Dürüst olmak gerekirse, sizin için yapabileceğim bir şey yok, umarım bu sizin durumunuzsa, bunu okuduktan sonra çalışmalarınızda daha verimli olacaksınız. Bu kategorideki öğrencilerin büyük çoğunluğu ne yazık ki, bu kategoride olduklarının farkında değiller. Bir çoğu matematik dersinde başarılı olmak için ders çalışmak için ne kadar zaman harcayacağınızı anlamıyor. Umarım bu belgeyi okumak, daha fazla çalışmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Birçoğu, yaşamlarında onlar için daha önemli olan başka şeyler olduğu için çalışmaya zaman ayırmaya istekli değil. Bu, vermeniz gereken bir karar olsa da, matematik dersinizi geçmek istiyorsanız, en sonunda zaman ayırmanız gerektiğinin farkına varın.

Şimdi, bunların hepsi yoldan çıkınca ipuçlarına girelim. Buradaki ipuçlarını ve önerileri genel çalışma önerileri, ev ödevi yapmak, sınavlara çalışmak, vb. Gibi belirli alanlara ayırmaya çalıştım . Bununla birlikte, bu ipuçlarının tümünün içine gireceği üç geniş, genel alan var.

Matematik Seyirci Değil

Sadece sınıfa gidip eğitmen ders ve iş sorunlarını izleyerek matematik öğrenemezsiniz. Matematiği öğrenmek için aktif olarak öğrenme sürecine dahil olmalısınız. Derse devam etmeli ve derse dikkat etmelisiniz. İyi notlar almalısın. Eğitmen herhangi bir görev vermemiş olsa bile ev ödevi problemleri üzerinde çalışmalısınız. Sadece sınavlardan önceki gece değil düzenli bir program üzerinde çalışmalısın. Başka bir deyişle, öğrenme sürecine katılmanız gerekir.

Gerçek şu ki, çoğu insan gerçekten bir matematik dersini geçmek için çalışmaya ihtiyaç duyuyor ve genel olarak matematik derslerinde diğer derslerle olduğundan daha fazla çalışmaları gerekiyor. Yapmanız gereken tek şey, her sınavdan önce birkaç saat çalışmaksa, o zaman çoğu matematik dersini geçmenin çok zor olacağını göreceksiniz.

Sınıf içinde ve dışında matematik öğrenme sürecine aktif olarak katılmaya istekli değilseniz, o zaman herhangi bir matematik dersini geçmekte zorlanacaksınız.

İlkeleri Anlama Çalışması

Bir tarih sınıfını sadece bir dizi tarih, isim ve olayları ezberleyerek geçebilirsiniz. Bununla birlikte, bir matematik dersini geçmek için bir formül kümesini ezberlemekten daha fazlasını yapmanız gerekeceğini göreceksiniz. Kesinlikle bir matematik dersinde formülleri ezberlediğiniz kesin miktarda olsa da, daha fazlasını yapmanız gerekir. Formüllerin nasıl kullanılacağını anlamanız gerekir ve bu genellikle onları ezberlemekten çok farklıdır.

Bazı formüllerin, doğru kullanabilmeleri için bilmeniz gereken kısıtlamaları vardır. Örneğin, ikinci dereceden formülü kullanmak için önce standart biçimde ikinci dereceye sahip olmanız gerekir. Bunu hatırlaman gerekiyor, yoksa genelde yanlış cevabı alırsın!

Diğer formüller çok geneldir ve problemde bulunan ve formüldeki parçalara karşılık gelen parçaları tanımlamanızı gerektirir. Formülün nasıl çalıştığını ve arkasındaki prensibi anlamıyorsanız, formülü kullanmak genellikle çok zor olabilir. Örneğin, bir matematik dersinde, integraller için parçalar tarafından entegrasyon formülünü ezberlemek çok zor değildir. Bununla birlikte, formülü gerçekten nasıl kullanacağınızı ve integralin uygun kısımlarını tanımlamayı anlamıyorsanız, hafızaya alınmış formülü değersiz bulacaksınız.

Matematik Birikimlidir

Matematik derslerinin birikimli olduğunu her zaman hatırlamanız gerekir. Bir matematik dersinde yaptığınız her şey, daha önce öğrendiğiniz konulara bağlı olacaktır. Bu, mevcut sınıfınızdaki önceki bölümlerden materyalleri hatırlamak için gereken önceki bölümleri bilmenin ötesine geçer.

Lise cebir dersinde öğrendiğin bilgiler olmadan çok zor bir üniversite cebir dersi bulacaksın. Önce bir Cebir ve Trigonometri dersi almadan (ve anlamadan) bir matematik dersi yapamazsınız.

Bu yüzden, bu üç ana fikir akılda tutularak, bir matematik dersi için okumaya devam etmek için daha fazla ipucu verelim. Ayrıca, ipuçlarından birkaçının, ya çok önemli ipuçlarından olduklarından ya da sadece birkaç genel başlığın altına girebileceğinden, birden fazla bölümde göründüğünü unutmayın.

İleri

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: