Genel

Kurs Videolarınızı Nerede Barındırmalısınız?

Videolar günümüzde her yerde. Bu nedenle, bir kişi kaydolmak istediği bir eğitim sitesinde gezinirken, ilk önceliklerinden biri video dersleridir. Bu nedenle, eğitim sitenizde videoların olması her zamankinden daha önemli.

Kaltura tarafından 2015 yılında yürütülen bir araştırma, öğretmenlerin yaklaşık %93’ünün öğrencilerin öğrenme deneyimini geliştirmek için eğitici videoların kullanılmasına inandığını ortaya koydu. Dolayısıyla, bir e-Öğrenim ortamındaki videonun büyük bir etkisi olacağını hayal edebilirsiniz. Bu bağlamda, bugün sizinle eğitim siteniz için video barındırma platformlarının önemini paylaşmak istiyoruz. Başlayalım.

Videolarınızı Yerel Olarak Barındırmalı mısınız veya Bir Video Barındırma Platformu Kullanmalı mısınız?

Artık geleceğe hazırlanmak istediğinize karar verdiniz ve eğitim platformunuza eğitim videoları eklemeyi düşünüyorsunuz. İki seçeneğiniz var.

 •  videoları kendi sunucunuzda barındırmak
 • video barındırma platformlarından birini seçmek.

Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var. Örneğin, videoları barındırmak için kendi sunucunuzu kullanmayı seçerseniz, tam kontrol sizdedir. Ancak bu videolar sunucunuza büyük bir yük bindirecek ve bahsetmiyorum bile, maliyeti artıracaktır. 

Tek bir 720p video yüklerseniz, 100 megabayttan fazla veya daha fazla olabilir. Bu nedenle, eğitim videonuzu izleyecek yalnızca on ziyaretçi, bir gigabayt sunucu bant genişliğine ihtiyaç duyacaktır!

Ve kullandığınız web barındırma platformu bant genişliğine kısıtlama getirebileceğinden, sadece tek bir video birkaç gün içinde sınırlarınızı aşabilir. Bu nedenle, genellikle bir üçüncü taraf video platformu kullanmak daha iyidir.

Bir video barındırma platformunu seçerseniz, bu maliyeti en aza indirebilir ve yine de ihtiyacınız olacak tüm özelleştirme yeteneğine sahip olabilirsiniz. Bahsetmemek gerekirse, çoğu zaten akranlarınız ve izleyicileriniz tarafından kullanılıyor.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

Farklı Video Barındırma Türleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok video barındırma platformu vardır. Bazılarını zaten biliyor olabilirsiniz. Çoğu, ücretli seçeneklerle birlikte ücretsiz çözümler sunar. Böylece herhangi bir para ödemeden platformlara kolayca başlayabilirsiniz. Aşağıda internetteki bazı popüler seçenekleri listelemeye çalışacağız.

Youtube

2 milyardan fazla oturum açmış kullanıcısıyla YouTube, her yaştan insan için video tüketimi için bir numaralı kaynaktır; ve 15-25 yaşındakilerin %81’i Youtube kullanıyor. Bu nedenle, öğrencilerinizin çoğunun zaten bu platformda olduğunu varsaymak güvenlidir.

YouTube hem ücretsiz hem de ücretli seçenekler sunar. Ücretsiz katmanda bile veri depolama veya bant genişliği için bir sınır yoktur ve 128 gigabayta kadar tek videoları yükleyebilirsiniz.

YouTube’un Video Yükleme Yönergeleri ve Spesifikasyonları

 • Yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutu: 128 GB.
 • Yükleyebileceğiniz maksimum video uzunluğu: 12 saat.
 • Video yüklemeleri için minimum boyut: 240p (426 x 240).
 • Video yüklemeleri için maksimum boyut: 4K (3840 x 2160).
 • Video yüklemeleri için en boy oranı: 16:9 (YouTube, 4:3 videolar için siyah bir çerçeve ekler).
 • Kullanabileceğiniz toplam dosya depolama alanı: Sınırsız.
 • YouTube’un kabul ettiği video biçimleri: .MOV, .MPEG4, MP4, .AVI, .WMV, .MPEGPS, .FLV, 3GPP ve WebM.

Vimeo

Vimeo, diğerlerinden biraz farklı olan bir başka popüler video barındırma platformudur. YouTube ve diğer popüler platformlar sosyal kullanıcılara hitap ederken, Vimeo’nun profesyoneller için belirli özellikler sunduğu biliniyor. Video profesyonelleri için çözümdür. Reklam yok. Özelleştirilebilir video yerleştirmeleri, onu web sayfalarına video eklemek isteyen web sitesi sahipleri için mükemmel bir seçim haline getirir.

Vimeo için Video Yükleme Yönergeleri ve Spesifikasyonları

 • Videolar için minimum boyut: 240p (426 x 240).
 • Videolar için maksimum boyut: 8K (8192 × 4320).
 • En boy oranı: 16:9 (4:3 videolar için siyah çerçeve ekler).
 • Videoların maksimum dosya boyutu: Ücretsiz kullanıcılar için 500 MB (profesyonel kullanıcılar için 256 GB’a kadar).
 • Videolar için maksimum uzunluk: Uzunluk, dosya boyutuna göre sınırlandırılmıştır.
 • Her kullanıcı için toplam dosya depolama alanı: Ücretsiz kullanıcılar için 500 MB/hafta (profesyonel kullanıcılar için 20 GB/hafta).
 • Vimeo tarafından kabul edilen video formatları: .MOV, .MPEG4, MP4, .AVI, .WMV, .FLV, .MKV, 3GPP, vb.

Profesyonel planlar ayda 7 dolardan başlarken Vimeo’yu ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Facebook

Facebook şu anda en popüler sosyal medya platformudur. Bir video barındırma sitesi olmasa da, birçok kişi videolarını paylaşmak için kullanıyor ve bu da onu eğitim yöneticileri için çekici kılıyor. Bu nedenle, pek çok eğitmenin ders videolarını bu sitede barındırmayı seçmesine şaşmamalı. Facebook’u her gün yaklaşık 1,62 milyar kişi ziyaret ediyor, bu da eğitmenlerin hem yeni hem de mevcut öğrencilere ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Facebook için Video Yükleme Yönergeleri ve Spesifikasyonları

 • Videolar için önerilen boyut: 720p (1280×720) piksel ila 1080p (1920×1080 piksel).
 • Önerilen en boy oranı: Manzara (16:9), portre (9:16), dikey (2:3, 4:5), kare (1:1).
 • Videoların maksimum dosya boyutu: 4 GB.
 • Maksimum video uzunluğu: 2 saat.
 • Her kullanıcı için toplam dosya depolama alanı: Sınırsız.
 • Facebook tarafından kabul edilen video formatları: .MOV, .MPEG4, MP4, .AVI, .WMV, .FLV, .MKV, 3GPP, vb.

wistia

Wistia, bir video barındırma platformundan biraz daha fazlasıdır. Kendilerine bir video pazarlama platformu demeyi seviyorlar ve isimlerinin hakkını veriyorlar. Videolarınızı barındırma seçeneğinin yanı sıra, sistemin potansiyel müşterileri yakalamak için doğrudan videoların içine CTA eklemesini de sağlayabilirsiniz. Wistia, ağırlıklı olarak barındırılan videoları için veriye dayalı bir yaklaşım arayanlara hitap ediyor.

Wistia için Video Yükleme Yönergeleri ve Spesifikasyonları

 • Videolar için önerilen boyut: 4K (3840×2160 piksel).
 • En boy oranı: Herhangi.
 • Videoların maksimum dosya boyutu: 8 GB.
 • Maksimum video uzunluğu: 2 saat.
 • Her kullanıcı için toplam dosya depolama alanı: Profesyonel planda 10 video (99$/ay), yüklenen her ek video için 0,25$/ay.
 • Wistia tarafından kabul edilen video formatları: MP4, .MOV, .AVI, .WMV, .FLV, .MKV, 3GPP, vb.

Diğer birçok popüler video barındırma platformu var. Her biri için benzersiz seçeneklerle birlikte temel özellikler sunarlar. Bireysel planlarını gözden geçirmenizi ve araştırma ve ihtiyaçlarınız konusunda kararınızı vermenizi öneririz. Sizinle paylaşmak istediğimiz bazı mansiyonlar vooPlayer, Dailymotion, vb.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’e buraya TIKLAYARAK kaydolarak %20 indirimden faydalanabilir siniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: