IQ’nuzu artırabilir misiniz?

Bir zeka testindeki performansınız – ve böylece IQ’nuz – örneğin, IQ testlerini uygulayarak, eğitim ile arttırılabilir. Ancak, performansınız için bir ‘tavan’ var. Bir noktada, olabildiğince iyi bir performans sergiliyorsunuz ve daha yüksek bir puan mümkün değil. Yine de, bir değerlendirmede bir IQ testine veya bilişsel yetenek testine hazırlanmıyorsanız, kendinizi kısa satıyorsunuz. Kendinize göre kıyaslanabilir ve hatta daha düşük bir zekaya sahip diğer insanlar, tam olarak hazırlandıkları için daha yüksek puan alabilir.

Uygulama neden karşılığını veriyor?

IQ testlerini uygulamak çoğunlukla onları denemekten ibarettir. Çok fazla test yapın ve sizin için hangi parçaların daha zor olduğunu bulmaya çalışın, bu spesifik testleri daha sık uygulayın. Sadece soruları çözmeyi denemeyin, açıklamanın arkasındaki mantığı anlamaya çalışın. Bu, mümkün olduğunca çok soru ve cevabı tıkamak değil, soruları anlamakla ilgilidir, böylece gelecekte cevaplamanız kolaylaşır.

Ortak testler

Sayısal muhakeme

Size bir dizi numara sunuldu ve eksik olanı belirtmeniz istendi. Kendinizi sayısal muhakeme ile eğiterek, serinin arkasındaki mantığı daha hızlı keşfedebileceksiniz. Serilerin bazıları sıkça kullanılıyor ve onları daha hızlı tanıyabileceksiniz.

Rakamlar

Aynı rakamlar serisi için de geçerlidir. Her şekil öncekinden farklıdır ve sizden bir sonraki noktada olması gereken şekli seçmeniz istenir. Bu serileri uygulayarak onları daha hızlı çözebileceksiniz, çünkü beyniniz nasıl yapılacağı hakkında bir fikir sahibi.

Benzerlikler

Bir değerlendirme veya IQ testinde sıklıkla bir analoji testi ile karşılaşırsınız. Kelimeler arasında bir ilişki görmen gerekiyordu. Bu, kelime dağarcığınızın bir testi değil, kelimeler arasındaki ilişkileri görme yeteneğinizin bir testidir.

syllogisms

Ayrıca Syllogisms ile çok karşılaşırsınız. Mantıklı bir sonuç çıkarma yeteneğinizi test ederler. İşiniz verilen ifadelere dayanarak doğru sonucu seçmektir. Syllogisms genellikle sizin bilginize veya duygularına aykırı ifadeler içerir. Syllogisms egzersiz yaparak doğru duyguları seçebilmeniz için bu duygularla baş etmeyi öğrenirsiniz.

IQ puanınızı artırmak için hızlı ipuçları

Aşağıda IQ’nuzu artırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını bulacaksınız . Bu ipuçları çeşitli bilimsel çalışmalara dayanmaktadır ve IQ’nuzu artırabileceğini kanıtlamıştır.

  • Müzik. En az 10 dakika boyunca, Mozart’ın Sonata’yı D major’daki iki piyano için dinleyin. Bu mekansal anlayışınızı geliştirecektir. Ancak, bu yalnızca klasik müziği çok seviyorsanız yardımcı olacaktır.
  • Spor Dalları. Spor yapmak kanınızın oksijen seviyesini yükselterek hem kaslarınızı hem de beyninizi daha aktif hale getirir. Özellikle biraz daha yaşlıysanız, sporlar reaksiyon hızınızı ve IQ’nuzu artırabilir.
  • Basınç. Kendine baskı yapma. Araştırmalar, insanlara bazı bulmacaları çözecekleri söylenmek yerine IQ sınavına girecekleri söylenirse daha kötü performans gösterdiğini göstermiştir.
  • İçki (ölçü ile!). Alkollü bir içecek sözlü zekanızı geçici olarak iyileştirir. Çok fazla içki yerine sözel yeteneklerinizi düşüreceksiniz: bulamaç olmaya başlayacaksınız. Ne kadar çok çay veya kahve içerseniz, mekansal anlayışınız da o kadar iyi olur.
  • Oyun. Bloklar, bulmacalar veya küpler içeren bir oyun mekansal anlayışınızı geliştirecek, çapraz kelimeler sözel zekanızı geliştirecektir.

IQ sınavına girmek için ipuçları

  • Talimatları dikkatlice okuyun. Testin amacının tam olarak ne olduğunu öğrenmek için iyice okuyun. Örnek soruları ciddiye alın ve bu aşamada aceleye gelmeyin. Gerçek testi yalnızca sizden ne beklendiğini tam olarak anladığınızı hissettiğinizde başlatın.
  • Zamanını hesapla. Zamanını hesapla. Bir istihbarat testi mümkün olduğunca doğru cevaplar vermekle ilgilidir. Kaç soru olduğunu öğrenin ve testi tamamlamak için verilen dakika sayısına bölün. Bu size bir soru için kaç kez harcayacağınız konusunda kabaca bir gösterge verecektir. Tüm soruları bitirmezseniz, bu çoğu zaman gerekmediğinden caydırılmayın.
  • Zor soruları atla. Bir soru çözmek için birkaç saniye sürebilir, diğerleri ise bir dakika kadar sürebilir. Bir soruya odaklanın ve düşünün, ancak cevabın şüphe edilmesine fazla zaman ayırmayın. Bir dakika sonra doğru cevaptan emin değilseniz, soruyu atlayın. Test bir soruyu atlamana izin vermiyorsa: tahmin et.
  • Dikkatsizce tahmin etme. Dikkatsizce tahmin etme. Sadece devam eden bir göz ile gerekirse bir cevap tahmin edin. Sadece birkaç soru kaldığını görürseniz, cevaplamak için zaman ayırın. Bazı testler yanlış cevaplar için puan düşer. Hatalı cevapların yüzdesi yüksekse, psikolog özensiz veya dikkatinizin dağınık bir düşünür olduğunu düşünebilir.
  • Sonunda cevaplarını gözden geçir. Sonunda cevaplarını gözden geçir. Kalan zamanınız varsa, cevaplarınızı tekrar gözden geçirin – tüm soruları doğru cevapladığınızı düşünseniz bile.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: