IQ ve ZekaIQ ve Zeka Makaleleri

IQ test tipleri

Simon ve Binet’in ilk istihbarat testinden bu yana birçok IQ testi geliştirilmiştir. Aşağıdaki iki IQ test türü dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır:

  • Wechsler Yetişkin Zekası Ölçeği (WAIS);
  • Raven’ın İlerici Matrisleri;

 
Bu testler bir ücret karşılığında yapılabilir. İnternette ya da ‘gerçek’ IQ sınavları olarak adlandırılan birçok ücretsiz IQ testi vardır. Bunlar oldukça güvenilmez olma eğilimindedir. Sonuçlarını çok ciddiye almamalısın. Genelde içerik oluşturucular yalnızca e-posta adresinizden veya diğer kişisel verilerinizden sonradır. Ancak, bir IQ sınavına girmek istiyorsanız, bu sitede çok faydalı olabilir. Bu sitede gizliliğiniz hakkında endişelenmenize gerek yok.

IQ testleri neyi ölçer?

Yukarıdaki IQ testleri, her biri farklı bir istihbarat bileşenini test eden farklı soru türlerinden oluşur. Genellikle aşağıdaki bileşenler test edilir:

  • Sözel zeka: dili anlama, kullanma ve öğrenme becerisi. Metinlerin hızlı bir şekilde anlaşılması ve geniş bir kelime bilgisi yüksek bir sözel zekanın göstergesidir.
  • Sayısal zeka: hesaplama yeteneği. Hesaplamalar geleneksel olarak zekanın ölçülmesinde kullanılan en yaygın yöntemdir.
  • Mekansal zeka: karmaşık mekansal problemleri çözme yeteneği.
  • Mantıksal zeka: akıl yürütme yeteneği.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: