IQ ve ZekaIQ ve Zeka Makaleleri

IQ Seviyesinin Anlamı

Bir IQ puanı ne anlama geliyor? Ortalama IQ nedir? Bir IQ sınavına girdikten sonra, IQ puanınızın gerçekte size ne söylediğini anlamak için IQ puanınızın yorumlanması konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Sizin iq ortalama mı? Bir dahice IQ puanınız var mı? Aşağıdaki tablo, Resing ve Blok (2002) 1’den türetildiği gibi IQ puan aralıklarına net bir genel bakış sağlayan bir IQ ölçek çizelgesini göstermektedir . Tablo, IQ puanınızın yüksekliğine bağlı olarak farklı kategorileri ayırt eder, yani kapasitenizi biraz anlarsınız.

IQ puan aralıkları

IQ ölçeğiÖlçek yorumu
130’un üstündeÇok yetenekli (nüfusun% 2.1’i)
121-130Üstün yetenekli (nüfusun% 6,4’ü)
111-120Ortalama zekanın üstünde (nüfusun% 15.7’si)
90-110Ortalama zeka (nüfusun% 51.6’sı)
80-89Ortalama zekanın altında (nüfusun% 15.7’si)
70-79Bilişsel engelli (nüfusun% 6,4’ü)

Nüfusun yaklaşık% 2’si IQ puanı 69’dan düşük. Bu kadar düşük bir IQ puanı genellikle düzenli bir zeka testi kullanarak ölçmek zordur. Çok yüksek IQ puanlarının doğru olarak belirlenmesi de zordur. Bunun nedeni, belirli bir skoru güvenilir bir şekilde belirlemek için çok sayıda referans ölçümüne ihtiyaç duymanızdır. Çok yüksek ve çok düşük IQ puanları sık sık ortaya çıkmadığından, böyle bir referans grubu oluşturmak zordur.

IQ puanım ne anlama geliyor?

IQ sınav puanlarının ne anlama geldiğini anlamak her zaman kolay değildir. Kültür fuarı istihbarat testi veya klasik zeka testi gibi çoğu profesyonel test size yalnızca belirli bir IQ puanı vermez, aynı zamanda bir IQ aralığından da bahseder. Bu aralık, puanınızın bu IQ ölçeğinde, ölçüm hatasından ve teste girdiğiniz koşullar etkili olabileceğinden dolayı değişebileceğini gösterir. Ortalama IQ puanı her zaman 100’dür ve kişisel puanınız buna göre IQ sıralamanızı gösterir. IQ puanları, sınava giren diğer kişilerle karşılaştırmaya dayanır: norm grubu. Ortalama puan 100 olduğu için puanınız, IQ puanınızın diğer insanlara göre nasıl sıralandığını gösterir.

Ortalama zeka gibi kategorileri ayırt edebilmenize rağmen ‘normal iq aralığı’ diye bir şey yoktur (en üstteki tabloya bakınız). Çoğu IQ sınıflaması, grupları ayırt ederken ayırt etme eğilimindedir. Yani, bir IQ seviyesinin bir dahi olduğunu bulmak istiyorsan, ‘çok yetenekli’ aradığın ifade olabilir.

Normal dağılım

Her ne kadar IQ puanı psikolojik bir istatistik olarak bilinse de, diğer istatistiksel önlemlerle ilişkisi daha az bilinmektedir. Bu önlemleri ve ilişkilerini açıklamanın en iyi yolu, normal dağılımın kullanılmasıdır, ayrıca Bell Eğrisi olarak da bilinir.

Aşağıdaki IQ skor çizelgesi normal dağılımın görsel bir gösterimini göstermektedir. Yatay ekseni, birinin elde edebileceği tüm farklı puanlar gibi düşünün, en yüksekten en yükseğe kadar. Dikey eksen, bu belirli puanı alan insan sayısını temsil eder.

IQ test puanı, ortalama 100 puan ve 15 standart sapma içeren bir norm gruba dayanarak hesaplanır. Bu standart IQ puanlarında standart sapma yayılma ölçüsüdür. 15 standart sapma, norm grubunun% 68’inin 85 (100 – 15) ile 115 (100 + 15) arasında puan aldığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, norm grubun% 68’i ortalamanın bir standart sapması içinde bir puana sahiptir (100).

Ayrıca, norm grubunun% 95’i ortalamanın iki standart sapması içinde bir IQ puanına sahiptir. Bu nedenle norm grubunun% 95’i 70 (100 – 30) ile 130 (100 + 30) arasında bir puana sahiptir. Bu, 130’un üzerindeki puanların sadece vakaların% 2,5’inde meydana geldiği anlamına gelir. Örneğin, Hollanda’nın 17 milyon nüfusu vardır. Şans esasına göre, bu sakinlerin sadece 25’i 170 IQ puanına sahip olacaktı. IQ puanı 180 olan sadece bir kişi olacaktı. 1000’den 4’ü bir IQ sınavında en az 140 puan alacaktı. Birçok çevrimiçi test size 130 veya daha yüksek puanla nispeten kolay. Bu testler genellikle pazarlama amacıyla bilgi toplamak gibi farklı bir hedefe sahiptir. Klasik IQ testi ve kültür fuarı istihbarat testi küçük bir ücret gerektirir ancak size güvenilir ve kesin bir IQ puanı verecektir.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: