İncelemelerTeknoloji

Hologram Teknolojisinin Geleceği ve Kullanım Alanları

Üç boyutlu hologram teknolojisi, henüz emekleme aşamasında bir teknoloji olmasına rağmen bu teknoloji üzerinde geleceğe yönelik çok fazla çalışma yürütülüyor. Pek çok iş sahasında kullanılabilme potansiyeli olan hologram teknolojisi, hızlı adımlar ile gelişmesini sürdürüyor.

Toplum hologram teknolojisini etkileyici buluyor olsa da, bu teknoloji başlı başına bir sektör. 2020 yılında hologram teknolojisi ile ilgili pazar payının 5.5 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Aşağıda ise hologram teknolojisinin etkileyici bir biçimde kullanıldığı alanları sizin için sıraladık.

Haritalama ve Askeri Alanda Hologram Teknolojileri

Coğrafi bilgi, askeri stratejiler için hayati önem taşır. Tüm boyutları ile holografik şekilde resmedilen haritalar, keşifleri geliştirme potansiyeline sahiptir. Bu 3 boyutlu holografik haritalar, askerlerin savaş alanlarını ve bölgedeki örtü tabakasını görmelerini ve görev için daha iyi eğitim almalarını sağlar.

Arazilerin sivil veya askeri anlamda üç boyutlu olarak haritalanması, hologram teknolojisinin önemli kullanım alanlarının başında gelir. Özellikle askeri amaçlar için kullanımı büyük önem taşıyan haritaların oluşturulma işleminin üç boyutlu ve holografik olarak yapılması, ülke güvenliği konusunda son derece önemlidir. Askeri strateji geliştirmek için elzem olan bu konu, ayrıca, sınır güvenliğinden sorumlu askeri birimlerin sorumluluk alanlarını daha iyi tanımaları, faaliyetlerini buna göre yürütmeleri anlamında da önem taşır.

Dijital ortama aktarılmış görüntü verilerini toplayarak oluşturulan holografik sayfa, üzerindeki haritaya bakıp değerlendirmenin yanı sıra kolayca katlanıp taşınabilmesi ile de dikkat çekiyor. Bu tür haritalar doğal felaket ya da benzeri durumlarda da kurtarma çalışmalarında yardımcı olabilecek potansiyele sahip.

Askeri faaliyetler dışında sivil amaçlar içinde rahatlıkla kullanılabilecek hologram teknolojisi; kent yönetimi, belediyecilik, maden arama, arama ve kurtarma, tarım, hayvancılık ve turizm gibi alanlarda kullanılabilir.

Hologram Teknolojisinin Bilgi Depolama İçin Kullanımı

Her gün hesaplanamayacak kadar çok veri ortaya çıkıyor ve dijital saklama kapasitesi her yıl daha da artıyor. Kişisel bilgisayarlarımızda fotoğraflar, videolar ve belgelerden oluşan yüzlerce gigabytes veri saklı duruyor. Bu bilgilerin saklı olduğu diskin bozulması, çok büyük kayıplara neden olabilir.

Teknolojik cihazlar ile veri üretmek kadar onları uygun ortamlarda ve uzun süreli saklamak da önemlidir. Hologram teknolojisi, veri saklama konusuna yeni bir boyut kazandırmaktadır. Holografi, yüksek boyutlardaki veriyi depolamak amacıyla kullanılabilir. Bu sistemde verinin optik hologramı elde edilir ve bu hologram, parçalara ayrılır. Bu hologramlar, veriyi üç boyutlu olarak saklar. Bu yöntem ile çok büyük veriler depolanabilir. Ayrıca, veri parçalarından herhangi birinin kaybolması, verinin kaybedilmesi anlamına gelmez; veri, herhangi bir parçasından geri yüklenebilir.

Hologramlar her ne kadar etkileyici görüntüler yaratıyor olsa da, bu teknoloji sadece nesneleri kaydedip görüntülemiyor. Hologramlar saf veriyi, hatta devasa boyutlardaki veriyi kaydetme becerisine de sahip. Hologramların akıl almaz boyutlardaki bilgiyi saklayabilme potansiyeli bulunuyor. Halihazırdaki prototip 4.4 milyon sayfa bilgiyi DVD benzeri bir diskte saklayabiliyor ve uzun süreli güvenlik mkanı veriyor.

Eğer bir sayfa bilginin optik hologramını yapar ve daha sonra bunu parçalarsanız, istediğiniz zaman bu parçaları bir araya getirme imkanınız bulunuyor. Bu özellik sayesinde holografik veri saklama oldukça güvenilir olarak kendini gösteriyor. veriyi disk üzerine yazarak saklayan CD ve DVD’lerin aksine, hologramlar verileri üç boyutlu olarak saklıyor ve bilgi yüklü bu sayfalar üst üste saklanabiliyor.

Tanıtım, Reklam ve Elektronik

Hologram teknolojisinin yakın bir zamanda kullanılacağı alanlardan bir tanesi de reklam ve tanıtım sektörüdür. Üç boyutlu ve etkileyici ürün tanıtımları, bu teknoloji kullanılarak son derece kolay biçimde yapılabilir. Teknoloji firmaları tarafından üzerinde fazlaca durulan hologram teknolojisinin yakın bir zaman içinde bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik aletler ile kişisel kullanım alanı kazanacağı tahmin edilmektedir. Özellikle cep telefonu ve bilgisayar üreticileri, bu konuda hummalı bir faaliyet yürütüyorlar.

Sanat ve Hologram Teknolojisi

Hologramların kullanımlarının yaygınlaşması ile sanatçılar da bu alanda denemeler yapmaya başladı. Dünyanın dört bir köşesindeki sanatçılar, üç boyutlu hologramları kullanarak boşluğa şekil vermeye, görüntülerden eserler yaratmaya, 3 boyutlu çalışmalarının videolarını hazırlamaya ya da sadece ışık kullanarak heykeller ortaya çıkarmaya başladı.

Sanat sektörü ve gösteri dünyası, üç boyutlu hologram kullanımı için en uygun sektörlerin başında gelir. Yukarıda da belirtildiği gibi bu konuda bazı başarılı sonuçlar da elde edilmiş durumdadır. Sahne sanatlarında, dekorlarının veya bazı oyuncularının hologram ile oluşturulduğu tiyatro oyunları, son derece etkili olabilir. Hologram teknolojisi kullanmak suretiyle alanları eğmek, kesmek veya video koleksiyonlarını birleştirerek sunmak, kolaylaşır. Film üretimi konusunda da oldukça fazla kullanım alanı bulan hologram teknolojisi ile üç boyutlu animasyon film üretimi de yapılabilmektedir.

Yakın zaman önce İngiltere’nin başkenti Londra’da, yaratıcı hologramlar ile bir sergi açıldı. Bunun yanı sıra, uluslararası sanatçılardan seçilen hologram ile yapılmış sanat eserleri, New York, Kanada, İtalya Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de sanatseverlere sunuldu.

Hologramın Tıp Alanında Kullanımı

Tıp sektörü, eğitiminden uygulama sahasına kadar pek çok zorluğu içinde barındıran bir sektördür. Uzun eğitim süreci boyunca görsel açıdan zengin veri kaynaklarına ihtiyaç duyulur. İnsan anatomisinin en ince ayrıntılarına kadar tanınması, zorlu ve yorucu bir eğitim sürecini kapsar. Üç boyutlu hologram sistemi, bu zorlu eğitim sürecinin görsel olarak desteklenmesi adına önemli bir görev üstlenebilir.

Hologram teknolojisi tıp alanında devrim yapmaya çok yakın. Bu teknoloji sayesinde tıp öğrencilerinin ve cerrahların eğitimi için hasta bilgileri görüntülenebilir.

Klasik yöntem olarak kadavra üzerinden yürütülen çalışmalar, hologram görüntüler ile çok daha detaylı olarak ele alınabilir. Hem üç boyutlu hem renklendirilmiş olan eğitim materyalleri, eğitim sürecini görsel açıdan daha kaliteli bir hâle getirebilir. Eğitim süreci gibi teşhis ve tedavi süreçleri de hologram teknolojisi kullanılarak hem daha güvenli hem kolay hâle getirilebilir. Elde edilen hasta verileri, üç boyutlu holografik görüntüler ile birleştirilerek teşhis süreleri kısaltılabilir; tedavi daha kısa sürede başlatılabilir.

Günümüzde kullanılan MRI ve ultrason taramaları, karmaşık veriler ortaya çıkarıp gelişmiş bir görüntüleme teknolojisi kullanıyor. Hologram teknolojisi ise tamamen renkli ve bilgisayar yardımı ile yaratılan 3 boyutlu hologramları karşımıza çıkarabilir.

Üç boyutlu görüntüleri eğitim ve görüntüleme amacı ile kullanmak için herhangi bir cihaz ya da gözlüğe ihtiyaç duyulmaz. Öğrenciler ve doktorlar rahatça 3 boyutlu görüntüleri inceleyebilir. Bu görüntüler vücudumuzdaki oldukça karmaşık organlar ve sistemler olan beyin, kalp, akciğer, karaciğer, sinirler ya da kaslar olabilir.

Temasa Duyarlı Hologram Teknolojisi

Hologram teknolojisinin bir basamak üstü olan fiziksel temasa duyarlı hologram teknolojisi konusundaki çalışmalar da uzun süredir devam ediyor. Güçlü lazer ışınları ile üretilen hologramlar, fiziksel teması algılayabilecek şekilde gelişimlerini sürdürüyor.

Dolandırıcılık ve Güvenlik

Hologramların karmaşık ve zor yapılır olmaları, onların güvenlik alanında oldukça faydalı olmalarına imkan veriyor.

Eğer kredi kartı kullanıyorsanız, cebinizde bir hologram taşıyorsunuz. Kredi kartınızın üzerindeki gri kare, arkasında ayna bulunan beyaz ışıklı bir aktarma hologramı. Üzerinde üç boyutlu bir görüntü olan bu kare, siz hareket ettirdikçe ve açısını değiştirdikçe hareket eder ve renk değiştirir. Bu tür hologramların kopyalanması fazlasıyla zordur.

Paraların üzerindeki hologramlar da güvenliği sağlar. İngiltere’de basılan yeni 5 Pound banknotların üzerinde, hareket ettirdikçe renk değiştiren Big Ben görüntüsü bulunmaktadır. Bu banknotların üzerinde ayrıca kraliçenin tacının 3 boyutlu bir hologramı da yer alır.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: