Rehberlik

Hedeflerinize Ulaşmak İçin 12 Eğitim Önerisi

Yeni yıl, birçoğumuz için, nerede olduğumuzu düşünmek, nereye gitmek istediğimizi düşünmek ve oraya nasıl gidebileceğimizi planlamak için mükemmel bir fırsatı temsil ediyor.

Bu, özellikle çalışma zamanından en iyi şekilde yararlanmak ve okulda daha iyi notlar almak isteyen öğrenciler için geçerlidir. Bu yüzden  çalışma hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir öğrenme stratejisi geliştirmenize yardımcı olacak çalışma ipuçlarının bir listesini hazırladık .

Sonuçlarınızı Artıracak 12 Çalışma Önerisi

1. Çalışma Hedeflerini Belirle

Hedef belirlemenin, insanların yaşamlarındaki olumlu değişiklikleri başarılı bir şekilde etkilemelerine yardımcı olmak için bir stratejinin bir parçası olarak kullanılabileceğini gösteren çok sayıda güvenilir araştırma vardır, bu nedenle, asla elde etmek istediğiniz şeyleri kendiniz belirleme gücünü hafife almayın. Kendinize bazı önemli sorular sorduğunuzdan emin olun : Gerçekçi hedefler belirliyor muyum? Bu hedeflere ulaşmak için daha fazla çalışmam gerekir mi? Belirlediğiniz hedeflerden memnunsanız, hedeflerinizi aklınızdan çıkarmadan bir yıl boyunca çalışma planınızı geliştirmeyi hedeflemelisiniz. Bu, olduğu gibi bizi Tip 2’ye götürüyor!

2. Bir Çalışma Planı Yapın

Zaman degerlidir. Kimse bunun sınavdan önceki geceye kadar bir şey okumayan fakir öğrenciden daha fazla farkında değil. O zamana kadar elbette çok geç oldu. Testler için tıkınma döngüsünü kırmanın anahtarı, ileriyi düşünmek ve etkili bir çalışma planı oluşturmaktır . Bu sadece organize olmanıza ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizi rahatlatır ve hiç hazırlıklı olmadığınızı bilerek bir sınava girdiğinizde aldığınız iğrenç hissi ortadan kaldırır. Eski sözler devam ederken, hazırlıksız olun ve başarısız olmaya hazır olun.

3. Düzenli Eğitim Molaları Alın

Hiçbirimiz insan-insan değiliz, bu yüzden koyduğunuz işten kurtarmak için biraz zaman vermeden optimum bir konsantrasyon seviyesini koruyamadığınızı fark etmek önemlidir . Bu on dakikalık bir yürüyüş şeklini alabilir, spor salonuna gezi, bir arkadaşınızla sohbet etmek ya da kendinize sıcak bir içecek hazırlamak için. Erteleme gibi hissediyorsa, emin olmadığınızdan emin olun: düzenli kısa molalar vermek yalnızca odağınızı iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, verimliliğinizi de artırabilir.

4. Yeni Teknolojileri Kucaklayın

Artık çalışmak artık bir hurda kağıda kalemle bir şeyler yazmak anlamına gelmiyor. Eski el yazısı yönteminin hala bir yeri var, sadece şimdiki çalışmayı kişiselleştirmek için daha önce hiç olmadığı kadar fazla seçenek var. İster çevrimiçi araçlar, sosyal medya, bloglar, videolar veya mobil uygulamalar aracılığıyla olsun, öğrenme daha akıcı ve kullanıcı merkezli hale geldi. Yeni bir öğrenme teknolojisi denemek istiyorsanız, Google’ın ücretsiz platformu ,  kendimiz söylesek bile başlamak için harika bir yer!

5. Kendini Test Et

Bu garip bir şey, ancak bazen bir sınav ortamına girmek, öğrendiğiniz bazı şeyleri unutabilmeniz için yeterlidir. Çözüm, zihinsel olarak kilit tarihleri, gerçekleri, isimleri, formülleri vb. Hatırlama zorunluluğuna hazırlık yapmaktır. Kendinizi düzenli sınavlarla test etmek, bunu yapmanın harika bir yoludur. Endişelenmeyin, ilk başta zekice performans göstermeyin – ne kadar pratik yaparsanız o kadar iyi olursunuz. Bize inanma O zaman uzmanların söylediklerine bir göz atın .

6. Sağlıklı Bir Denge Bulun

Kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak değerlendirmek için bu fırsatı kullanın. Motorunuz az mı çalışıyor? “Asla yeterince uyuyamıyorum” veya “Çok fazla uygun yemek yiyorum” şikayet etmek yerine kontrol altına alın ve bir şeyler yapın! Değişikliği yapın ve tutumunuzu ve çalışma rutininizi nasıl olumlu etkilediğini görün. Bu, gelecekte sağlıklı bir dengeyi sürdürmek için sizi motive etmelidir.

7. Olumlu Olmak

Tutumunuz, yaptığınız çalışma seviyesi ve öğrenme sürecinizin etkinliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bunu yapamayacağınızı ve öğrenme fikrine bağlı kalmayacağınızı söylemeye devam ederseniz, çalışmaya çalışmak daha zor olabilir. Bunun yerine, zihninizi olumlu sonuçlara ve bunları elde etmek için kendi bireysel güçlü yönlerinizi nasıl kullanabileceğinize odaklanın . Olumlu düşünürseniz, beyninizdeki ödül merkezleri daha fazla aktivite gösterir, böylece yeni çalışma ipuçlarına daha az endişeli ve daha açık hissettirirsiniz.

8. Çalışma Ortakları ile İşbirliği Yapın

Öğretim yılının bu aşamasında, sınıf arkadaşlarınızı oldukça iyi tanımanız gerekir. Bu, iyi çalıştığınızı ve iyi dereceler elde etmek için motive olduğunuz birkaç çalışma ortağı seçmek için iyi bir nokta . Merak etmeyin, çok sık karşılaşamıyorsanız, çalışma notlarını birbirleriyle paylaşmak ve paylaşmak için Google’ın Groups aracı gibi çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz .

9. Dersleri hikayelere dönüştürün

Herkes iyi bir hikayeyi okumayı veya dinlemeyi sever ve iyi bir sebeple – sadece hikayeler bizi eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kilit detayları anlamamıza ve ezberlememize yardımcı olur. Bunu, çalışmalarınıza önemli ayrıntıları veya gerçekleri bir hikayeye dokunarak uygulayabilirsiniz – ne kadar çirkin ve saçma , daha iyi (daha çılgınca bir hikayeyi hatırlama olasılığınız yüksek olduğundan).

10. Bir Çalışma Rutini Oluşturun

Çalışma rutininiz ne öğreneceğinizi ve ne zaman planladığınızdan daha fazlasını içerir. En önemli endişelerden biri çalışma ortamınızdır .

Çalışmak için sessiz ve az da olsa dikkat dağıtıcı bir yer bulun. Alternatif olarak, her gün okul kütüphanenizde farklı bir yerde oturarak ve bunun sizin için nasıl çalıştığını görerek açmayı deneyebilirsiniz.

11. Küçük Zorlukları İşaretleyin

Çok uzun ve yoğun konularla yüzleşmek zorunda kaldığınızda, ruhunuzu yüksek tutmak için küçük zorluklar belirleyebilirsiniz; güne odaklanmak ve ders çalışırken motivasyon bulmak için iyi bir yol . Bilimsel analize göre, ne kadar motive ve heyecanlı olursak, beynimiz o kadar iyi performans gösterir.

12. Öğretmenlere danışın

Sınavla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yapabileceğiniz en iyi şey konunun öğretmenine gidip şüphelerinizi açığa çıkarmaktır. Sadece sorularınızı çözmek için en uygun kişi değil, inisiyatifiniz iyi karşılanacak vekonuyla ilgilendiğinizi göstererek iyi bir tutum göstereceksiniz .

Çalışmak için en iyi zamanlar geldiğinde ya da ne kadar süre çalışmanız gerektiğine karar vermeniz gereken zor ve hızlı kurallar yoktur. Herkes farklı, bu yüzden bir rutin oluşturmanın en iyi yolu farklı şeyler denemek ve sizin için en iyi olanı görmek , sonra da rutininizi maksimum öğrenme etkinliği için değiştirmektir.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: