TeknolojiTeknoloji Haberleri

Bilim Adamlarının Hala Cevaplarını Bulamadıkları Dünyamız Hakkında 8 Soru

Kulağa ne kadar garip gelse de, dünya hakkındaki bilgimizde hala boş noktalar olarak duran çözülmemiş birkaç sorun var.

Bright Side olarak hayatın karmaşıklığına bir kez daha hayran kalmanın zamanının geldiğini öneriyoruz. Kim bilir? Belki bir gün insanlık bu gizemleri çözecektir.

Balinalar neden kendilerini kıyıya atar?

Bilim Adamlarının Hala Cevaplarını Bulamadıkları Dünyamız Hakkında 9 Soru

İnsanlar, Aristo’nun günlerinden beri neden bütün balina ve yunus gruplarının deniz kıyılarında karaya çıktıklarını düşünüyorlar. Sığ sularda mahsur kaldıklarında hızla ölürler. Bunun neden olduğunu açıklamaya yönelik düzinelerce hipotez var:

  • Rüzgardaki bir değişiklik, planktonları kıyıya doğru iter ve bu da hayvanları karaya çıkmaya teşvik eder.
  • Güneş fırtınalarının bu memeliler üzerinde açıklanamayan bir etkisi vardır.
  • Avcıların saldırıları suçlanacak.
  • Okyanuslardaki gürültü kirliliği balinaların işitme organlarına ve kendilerini yönlendirme yeteneklerine zarar verir.

Yıldız jöle nedir?

9 Questions About Our World That Scientists Still Haven’t Found Answers To

Dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlar , çimlerin üzerinde yatan bilinmeyen jöle benzeri garip bir madde buldular. Analiz edildiğinde, muhtemelen örneklerin toprakla kaplı olması nedeniyle, eser miktarda bakteri ve solucan DNA’sı içerdiği gösterilmiştir.

Çeşitli açıklamalara göre madde mavi-yeşil algler veya amfibiler tarafından üretilir. Bunun yeni bir mantar türü olduğu inancı da var.

Hala kesin bir cevap yok, ancak bu arada maddenin göktaşları tarafından Dünya’ya getirildiği iddiasıyla “uzay jölesi” adını aldı.

Dev altıgen Satürn’de nasıl oluştu?

9 Questions About Our World That Scientists Still Haven’t Found Answers To

Satürn gezegenindeki çarpıcı bir atmosferik fenomen, 25.000 km çapında altıgen bir bulut oluşumudur. Anlaşıldığı kadarıyla, bu oldukça sıra dışı bir kasırga sistemidir.

Bu sistemi laboratuvar koşullarında modelleyebilmelerine rağmen, bilim adamları hala neden bu kadar güzel bir görünüme sahip olduğunu ve neden bu kadar uzun sürdüğünü anlamış değiller.

Robotlarla hiç konuşabilecek miyiz?

9 Questions About Our World That Scientists Still Haven’t Found Answers To

Yapay zeka sürekli gelişiyor, ancak robotlarla eşit olarak konuşmamızı sağlayacak bir bağımsızlık düzeyine ulaşıp ulaşmayacağı bilinmiyor.

Şu anda, bir bilgisayara bir insanla tartışmayı “öğretme” girişimlerinin tümü başarısız oldu.

Hayat nereden geldi?

9 Questions About Our World That Scientists Still Haven’t Found Answers To

Bugün yaşamın kökenini açıklamak için baskın olan teori, yaşamın fiziksel ve kimyasal süreçlerle üretilen organik olmayan bileşiklerden ortaya çıktığını savunan teoridir.

Ancak cansızları canlılardan ayıran sınırın nerede olduğunu hala belirleyemiyoruz. Ayrıca, moleküllerin genetik bilgiyi aktarma yeteneğiyle nasıl sonuçlandığını da bilmiyoruz.

Hayvanların depremleri hissedebildiği doğru mu?

9 Questions About Our World That Scientists Still Haven’t Found Answers To

Antik Yunan günlerinden beri, bir tür doğal afetten hemen önce ev hayvanlarının garip davranışları gözlemlenmiştir.

Bu gerçeği açıklamak hala yeteneklerimizin ötesindedir, çünkü kısmen onu bir deney şeklinde araştırmak son derece zordur, çünkü hiç kimse felaket bir doğal olayı meydana getirmeye zorlayamaz.

Bir depremden önce havaya atılan yüklü parçacıkların hayvanların tepkilerinin nedeni olduğu görüşü var , ancak bu doğrulanmayı sürdürüyor.

Mars’taki bu karanlık noktalar neler?

Bilim Adamlarının Hala Cevaplarını Bulamadıkları Dünyamız Hakkında 9 Soru

Mars’ı inceleyen bilim adamları , gezegenin yüzeyinde bazen ortaya çıkan koyu renkli şeritlerin, periyodik su akışından kaynaklanabileceğini açıkladılar .

Bu işaretlerin Kızıl Gezegen’in yamaçlarında ilkbaharda belirdiği ve mevsim kışa girince kaybolduğu ve görüntünün her yıl aynı bölgelerde tekrarlandığı tespit edildi.

Bütün bunların neden gerçekleştiği hala tam olarak anlaşılmış değil. Bununla birlikte, bazı uzmanlar bunun sudan kaynaklanma olasılığını dışladı.

Sümerler nereden geldiler ve hangi dili konuşuyorlardı?

Bilim Adamlarının Hala Cevaplarını Bulamadıkları Dünyamız Hakkında 9 Soru

Babil ve Asur kendi kültürlerini bu uygarlıktan türetmiştir. Sümerler astronomiden fiziğe pek çok alanda öncüydüler.

Bugün bile, toplumlarının kökenleri, uzmanların çözmesi en zor sorulardan biri olmaya devam ediyor. Sümer dili ile diğerlerinin dili arasındaki bağlantıları bulmaya yönelik tüm girişimler, Sümer çivi yazısının şifresi yalnızca tamamen farklı olan Akad dili aracılığıyla çözüldüğü için sonuçsuz kaldı. İkincisi, bilinen herhangi bir dilden tamamen farklıdır.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: