Android YazılımYazılım&Script

Android Uygulamaya İkon Ekleme

1.yol:  http://makeappicon.com   adrsinini kullanarak 1024×1024 (tavsiye boyut) boyutundaki resmi buraya yükleriz. Bu online site bizim yüklediğimiz resimi android(mdpi-hdpi-xhdpi..), apple ve apple watch …   için gerekli boyutlara ayarlar. Bize email olarak gönderir.

2. yol: Android Studioyu kullanarak boyut ayarlama.

Öncelikle şunu bilmemiz lazım, Android uygulamalarımızda ikon ic_launcher ismi ayarlanmış şekilde gelmektedir.

Adaptive Icon?

Android 8.0 (API 26 ve üstü), farklı cihaz modellerinde farklı şekillerde görüntülenebilen uyarlanabilir uygulama iconu sunar.Uygulama iconları artık iki katmandan oluşturulmaktadır. Bunun için Foreground Layer ve Background Layer oluşturulmaktadır. Bu sayede hareketli bir icon’a sahip olunabilmektedir.

Adaptive Icon Nasıl Oluşturulur?

Android Studio açılır ve ardından  File sekmesine tıklayın daha sonra New seçeneğini seçin. Yeni açılan sayfada Image Asset seçeneğini seçeceksiniz.

File –> New –> Image Asset 

 

 

Sonrasında gelecek olan menüde isim standartlarına uyarak bir isim verilmelidir.

Foreground Layer

Foreground kısmına da ic_logoismi_foreground şeklinde isim verildikten sonra “Image”, “Clip Art” veya “Text” ekleyebiliriz. Eğer Image eklenecekse ekrandaki path bölümünden arkaplanı transparan olan uygulama logosunu “.png” “.jpeg” ya da “svg path” olarak verilebilir; ancak daha az yer kaplaması için “svg path” tercih edilmelidir.

   Eklenen uygulama iconunun nasıl görüneceğini preview ekranında görülebilecektir.Uygulama iconunun boyutunu Scalling kısmından değiştirilebilir. Eğer logonuz gölgeli değilse ortalanması için “Trim” açılmalıdır.Iconunuz daire çizgilerinin içinde fazla büyük görünüyor ise Resize kısmından boyutu düzenlenebilir.

 

Background Layer

Background layer kısmında ise uygulama iconunun arka planı nasıl gözükecekse ona göre değiştirilebilir. “Renk” ve “Image” seçeneklerinden birisi kullanılabilir.

 

Legacy

Bu kısımda Play Store iconunu, API 25 ve altındaki telefonlarda uygulamanın iconu nasıl gözükmesi gerektiği seçilir.(square,circle,vertical,horizontal)

 

Next?

Bu kısımda artık uygulama iconu için gerekli boyutları ve adaptive icon için gerekli xml dosyaları oluşturuldu.

 

Manifests’e Eklenmesi

Manifests dosyasında

android:roundIcon = “@mipmap/ic_launcher_round” 
android:icon= “@mipmap/ic_launcher”

attributelerini mipmap klasörü içerisinde oluşan iconadi.xml dosyaları seçilmelidir.

<application
   android:allowBackup="true"
   android:icon="@mipmap/ic_launcher"
   android:label="@string/app_name"
   android:roundIcon="@mipmap/ic_launcher_round"
   android:supportsRtl="true"
   android:theme="@style/AppTheme" />

 

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: