İncelemelerTeknoloji

Akıllı Telefonunuz ile 3D hologram nasıl yapılır?

Akıllı telefonunuzu kullanarak evinizde 3D hologram oluşturabilmeniz mümkün. 3D hologram nasıl ve hangi malzemeler ile oluşturulabilir?

3 boyutlu hologram teknolojisi birçok alanda karşımıza çıkmaya başladı. Geliştirilen birçok cihaz 3D hologramlar yaratmaya yardımcı oluyor. Ancak bu teknolojiyi evlerimizde basit araçlar kullanarak uygulamak da mümkün. Telefonunuzla 3 boyutlu hologram oluşturabilirsiniz. Peki 3D hologram nasıl oluşturulabilir? 3D hologram oluşturulurken hangi malzemelere ihtiyaç var?

Evlerimizde 10-15 dakikada yapılabilen pratik bir yöntem ile 3 boyutlu hologram deneyimi yaşayabilmek mümkün.

YouTube kullanıcısı Mrwhowetheboss’un oluşturduğu video ile akışkan bir 3D görüntü görmenizi sağlayacak bir ilüzyon etkisi verebilirsiniz.

Ancak elde ettiğiniz illüzyonun gerçek 3D hologram olmadığını söyleyelim. Söz konusu efekti oluşturmak için halen 2D görsel/videoları kullanılıyor. Orijinal hologramın ise mevcut teknolojiyle 3D objeyi yeniden oluştururken lazer ışınları kullandığı notunu düşelim.

“Telefonunuzu 3D Holograma Çevirin” (Turn Your Phone into a 3D Hologram) videosunun, izlenme sayısı yalnızca birkaç gün içinde 3 milyonun üzerinde bir rakama ulaştı.

Daha önceden diğer YouTube kullanıcıları, bu etki için tutorial’ları yayınlamış olsa da, bu video video paylaşım internet sitesinde en popüler video olmayı başardı.

Elbette bunun için bazı malzemelere ihtiyaç var. 3D hologram için ihtiyacın olan malzemelere kolaylıkla erişebilirsiniz. Kullanılacak malzemeler şöyle: CD kutusu, kağıt, kalem, makas, cetvel, bant ve telefon.

Bu malzemeleri temin ettiğiniz zaman 4 aşamada 3 boyutlu hologramı yapabilirsiniz. Adım adım nasıl yapacağınızı aktaralım:

1.Aşama: Parçaları Çizip, Kesin

Kesmek istediğiniz şekilleri önce kalemle kağıda çizin. Sonra makasla kesin. Parçaları CD kutusuna yerleştirin ve ölçülerini aynı olacak şekilde CD kutusunu da kesin. Bu arada not olarak belirtelim: 4 parça kesmeniz gerekiyor.

2.Aşama: Kestiğiniz Parçaları Yapıştırın

Kestiğiniz 4 parçayı bantla yapıştırmanız gerekiyor. Parçaların, piramit şeklini alması ve düzgün bir şekilde birleştirildiğine dikkat edin.

3.Aşama: Hologram Videosu İndirin

Akıllı telefonunuzdan demo hologram videosu indirmeniz gerekiyor. Ardından da, piramit şeklini alan parçayı telefonunuzun üstüne koymalısınız. Bu noktada hatırlatalım: Hazırladığınız parçayı, ekranın tam ortasına yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

4.Aşama: Işıkları kapatın ve Videoyu Açın

3D etkisini görmeniz için karanlık bir ortamda olmanız gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz ortamdaki ışıkları kapatın. Ardından telefonunuzdan herhangi bir hologram videosunu açın. Böylece 3d hologram deneyimini başlatabilirsiniz.

admin

Ben Nurullah Tayıpoğlu 20 yıllık Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 1991 yılından beri bilgisayarla iştigal ediyor. Commodore bilgisayarla başlayan teknoloji… 20 Yıllık Matematik Öğretmeni ve eğitim koçundan Her seviyeye uygun özel matematik dersi. ?? YKS-TYT-AYT-KPSS-LGS-ALES-DGS HİZMETLERİ

%d blogcu bunu beğendi: